Vysoušení staveb

Vysoušení staveb a rekonstruovaných objektů vyžaduje technickou pomoc, protože samotné větrání nestačí. I když je venku teplo a sucho, nezaručí větrání dokonalé vyschnutí zdí nebo podlah v celém rozsahu a ve všech zákoutích. 

Kdy řešit vysoušení stavby?

  • vysychání novostavby,
  • zvýšená vlhkost během rekonstrukce,
  • náprava po havárii nebo povodních
  • vysoká hladina spodní vody.

Půjčovna odvlhčovačů


Vysoušení vlhkosti u novostaveb 

Novostavby se dnes převážně staví podle norem o energetické náročnosti budov. To v praxi znamená maximálně těsnící okna, dobré zateplení a v důsledku neschnopnost zdí přirozeně vyschnout. Pobyt v nevysušené novostavbě s sebou nese vjem zvýšené vzdušné vlhkosti, ale také zápach stavební chemie, který se uvolňuje během vysychání. 

Pokud potřebujete vyřešit zbytkovou vlhkost ve zdech novovstavby, použijte více průmyslových vysoušečů (minimálně 1 na každé podlaží). Mimo jiné tak snížíte náklady na vytápění, protože tzv. "syrové" zdi se prohřívají opravdu dlouho, a zamezíte poškození interiéru. Například síla vzlínající vlhkosti dokáže zvednout podlahovou krytinu a poničit ji. Pronájem vysoušeče v případě potřeby doplňte i pronájmem mobilního topidla


Vysoušení během rekonstrukce 

Během rekonstrukce zdí a podlah se do nemovitosti přináší velké množství vody, které je součástí lepících a nivelačních hmot, štuků, betonu atp.. Pokud rekonstruujete nebo stavíte poprvé, budete překvapeni, že i obyčejná výmalba znamená desítky litrů vody, které se snaží odpařit ze zdí. Vysychání po mokrých stavebních procesech trvá dny, týdny nebo i měsíce. 

  • Teplota při vysoušení

Vysoušeče umí pracovat i v podmínkách s teplotou kolem 5 °C, ale vyšší účinnosti docílíte s vyšší teplotou. Pokud v nemovitosti není zdroj tepla, pak přidejte pronájem mobilního topidla. Mobilní topidla fungují jako "teplomety" a dokáží ohřát vzduch v nevytápěném objektu na obvyklou pokojovou teplotu během pár minut.

  • Cirkulace vzduchu v objektu

Vysoušeče mají ventilátor, který nasává vzduch z místnosti, přesto je pro lepší efekt dobré přidat k vysoušeči ventilátor. Postačí i obyčejný domácí, a pokud bude mít funkci Swing (otáčení) bude výsledek perfektní. Docílíte tak vysušení i v koutech nebo problematických rozích podlahy. 

  • Počet vysoušečů a jejch výkon 

Obecně lze doporučit vždy 1 vysoušeč na 1 místnost. Vysoušeč je možné také přesouvat mezi místnostmi (má kolečka, takže manipulace není těžká), ale prodloužíte tím odvlhčovací proces. Domácí odvlhčovače při vysoušení po rekonstrukci nestačí a nejsou vhodné i kvůli odolnosti vůči mechanickému poškození, které na stavbě reálně hrozí. Zvolte raději průmyslový typ vysoušeče. 


enlightenedPříklad z praxe

Remko půjčovna dodávala řešení pro kompletní rekonstrukci přízemí rodinného domu o podlahové ploše cca 100m2. Rozsah prací zahrnoval vylévání podlah + štukování a výmalbu zdí a realizace probíhala uprostřed zimy bez centrálního zdroje vytápění v domě.

Před pokládkou podlahové krytiny bylo nutné snížit vlhkost v podlaze na požadované minimum. Proto se majitelé rozhodli pro vysoušení. 

Vysoušení probíhalo současně se stavebními pracemi a zajišťoval ho vysoušeč AMT a plynové topidlo s výkonem 26 kW. Pronájem trval zhruba 3 týdny a vysoušeč se přemisťoval mezi jednotlivými místnostmi. Kromě vysoušeče přidali majitelé také domácí stojanový ventilátor, který cirkuloval vzduch v členitém prostoru. 


Vysoušení po havárii nebo povodních 

Když potřebujete vyřešit vodovodní havárii nebo následky povodně, pak je vysoušeč jasnou volbou. Promáčené stavební konstrukce s sebou nesou vysoké riziko vzniku plísní a navazujících škod například na podlahových krytinách nebo přilehlé izolaci (podlahové, stropní, zvukové). Pro vysoušení staveb v takových případech je nutné zvolit adekvátní výkon vysoušeče a případnou kombinaci s mobilním topidlem. S výběrem vám poradíme na e-mailu prodej@remko.cz. Nabídku najdete v sekci Remko odvlhčovače k pronájmu a mobilní topidla k pronájmu


Sezónní vlhkost

Existují rodinné domy a byty, jejichž obyvatelé s nadměrnou vlhkostí zdí nebo sklepů zápasí opakovaně a to zejména v chladnějších a deštivějších měsících. Vracející se mokré mapy na stěnách souvisí s větráním a stavební konstrukcí. Pokud zvýšené větrání nepomáhá, pak je účinným řešením nákup domácího odvlhčovače, který dokáže za den odfiltrovat 10 - 46 l vody. Variantou může být i pronájem odvlhčovače na potřebné období. 


Časté otázky o vysoušení staveb

  • Jak funguje průmyslový vysoušeč? 

Průmyslový vysoušeč funguje na principu kondenzace. To znamená, že přes ventilátor nasává vzduch z místnosti, vzdušná vlhkost se vysráží při kontaktu se studenou plochou uvnitř vysoušeče a zkondenzuje do kapalného skupenství. Zachycená voda se sbírá do nádoby kondenzátu nebo se odvádí do odpadu přes hadičku kondenzátu. 

  • Co je to kondenzát a kam s ním? 

Kondenzát je zkapalněná vzdušná vlhkost, která se odfiltrovala ze vzduchu (jednoduše řečeno voda). Kondenzát se sbírá ve vysoušeči do nádoby, kterou je potřeba vylévat. Vysoušeče nabízí i odvod kondenzátu do odpadu samospádem nebo přes čerpadlo kondenzátu. Samospád se využívá, pokud je vysoušeč nad úrovní vyústění odpadu, čerpadlo budete potřebovat ve chvíli, kdy chcete kondenzát "vytáhnout" například ze sklepa do patra, kde je výlevka.  

  • Co potřebuji k provozu vysoušeče? 

K provozu vysoušeče potřebujete pouze elektrickou zásuvku a řešení odvodu kondenzátu. Nejčastějším způsobem je ruční vylévání kondenzátu ze sběrné nádoby vysoušeče. Tyto nádoby mají dostatečný objem, takže obvykle není nutné řešit vylévání více než 1x za den. 

 

Půjčovna odvlhčovačů

Zpět na výpis článků


Související články

Co Vám přinesou praktické odvlhčovače

1. 4. 2023   Jak napovídá název, odvlhčovače vzduchu, často nazývané také vysoušeče či pohlcovače, zbavují ovzduší nadměrné vlhkosti. Dlouhodobé vlhko v...

Co Vám přinesou praktické odvlhčovače