Chillery od A do Z

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o chillerech...

Chillery nebo také zdroje studené vody či výrobníky studené vody jsou zařízení, která se používají jako zdroj výkonu pro chlazení ale také topení. V obou případech se bavíme o ekologicky velmi zajímavé technologii, která je navíc ve srovnání s klimatizacemi jednodušší na instalaci a montáž, protože nevyžaduje napojení na okruh s průmyslovým chladivem.

Chillery se obecně dělí na typy: 

  • podle zdroje tepelné energie: vzduch/voda nebo voda/voda
  • podle provedení: kompaktní nebo dělené 

Z čeho se chiller skládá?

Chiller má vnitřní vybavení pro dva okruhy. V chladícím okruhu chilleru najdete zpravidla kompresor, kondenzátor, expanzní ventil a výparník. Na straně oběhového okruhu může být zásobník vody, expanzní nádoba a čerpadlo, které se stará o oběh vody v systému. Existují i chillery s vybavením na míru. V rámci své nabídky má Remko dvě řady chillerů v modulárním provedení, u kterých si lze vybrat, které komponenty má chiller mít a s jakými parametry (např. volba tlakových stupňů). Chillery v modulárním provedení byly navrženy tak, aby dokázaly využít stávající vybavení systému a mohly se napojit na již existující rozvody.

  

Modulární provedení chillerů umožňuje volbu vybavení - čerpadlo, expanzní nádoba, zásobník nebo jen manometr. 


Řady modulárních chillerů Remko: 

  

Modulární chiller KWE Eco s výkonem 28,7 - 79,3 kW a chiller KWP Eco s výkonem 46,4 - 112,1 kW.


Chillery a energetická úspora

Pokud se pustíte do srovnávání chladících či topných jednotek, brzy se dostanete k otázce efektivity média, které zdroj výkonu používá (médium nese teplo či chlad do rozvodů v objektu). Voda, která je teplonosným médiem pro chillery, má lepší vodivé vlastnosti než například vzduch, který se využívá u klimatizačních jednotek (ale také u přímotopů atp.). Ve srovnání se vzduchem dokáže voda udržet a přenést teplo 24x lépe a potřebuje k tomu 20x méně energie.

Energetická úspora u chillerů jde ruku v ruce se standardem ekodesignu (poslední směrnice je z roku 2021), který klade nároky na efektivitu výkonu zařízení. Chillery, které splňují podmínky ekosměrnice jsou označené jako ErP 2021 (nebo starší např. 2018). 


Jak funguje chiller? 

Chiller funguje podobně jako tepelné čerpadlo nebo klimatizace. Odebírá tepelnou energii ze vzduchu (nebo vody) a využívá ji ve svém chladícím okruhu. Chillery mají celkem dva zcela oddělené okruhy – chladící a oběhový. Okruhy si mezi sebou vyměňují teplo tak, že chladící okruh se chladí či zahřívá a své teplo pak předává do oběhového okruhu. Chladící okruh se plní průmyslovým chladivem (to cirkuluje pouze uvnitř jednotky) a v oběhovém okruhu budovy (vnitřních rozvodech) protéká voda. Proto je montáž chillerů snazší než u klimatizací, protože v rámci připojení na stávající rozvody není nutné pracovat s chladícími kapalinami.

V interiéru lze na chiller napojit vnitřní klimatizační jednotky v různém provedení. 


Chillery a ekologie

Chillery jsou takzvaně eko-friendly a je pro to více důvodů. Základním důležitým faktem je výrazně nižší množství použitého průmyslového chladiva než u běžných chladících jednotek, od kterých se chladivo vede i mimo jednotku. Navíc moderní chillery jsou dnes plněny ekologicky šetrným chladivem s lepšími tepelnými vlastnostmi. Pokud k typu a množství teplonosného média připočteme efektivitu chillerů zjistíme, že chlazení či vytápění s jejich pomocí zanechává násobně nižší uhlíkovou stopu než běžné klimatizační systémy. 


Speciální funkce a vychytávky u chillerů 

Chillery patří k zařízením, o kterých se běžně moc nemluví. Přesto představují technologii s historií a vývojem. Proto dnes narazíte na chillery s funkcemi, které podstatně vylepšují jejich využití a přináší i pokrok v účinnosti. Příkladem je třeba funkce tepelného čerpadla, freecooling nebo integrace EC ventilátorů. Chillery vyžadují určitou vstupní investici, při výběru a nákupu proto zohledněte i to, jak je daný zdroj studené vody "chytrý".

  • Freecooling chillery 

Freecooling znamená volné nebo přirozené chlazení a chillery s touto funkcí dokáží využívat pro chlazení média nízkou teplotu ze svého okolí. Pokud máte aplikaci s celoročním chlazením, pak v chladných měsících dokáže chiller v režimu freecooling ochlazovat médium bez kompresorového chlazení. Tím se výrazně znižují provozní náklady, protože energii odebírají pouze ventilátory. Remko chillery využívají integrovaný systém, což šetří místo na instalaci jednotky. 

  • Funkce tepelného čerpadla 

Chillery jsou vhodným zdrojem pro chladící i topný výkon. Pokud hledáte centrální řešení například pro obytné budovy nebo výrobní haly, kde je nutné chlazení i topení (nebo klimatizace), pak je chiller s funkcí tepelného čerpadla to pravé. Princip tepelného čerpadla u chilleru spočívá v odebírání tepelné energie z okolního vzduchu (případně vody) a při správné konfiguraci je zdrojem výkonu za čtvrtinovou cenu.

  • EC ventilátory 

Ventilátory s EC motorem jsou úsporné a ve srovnání s běžnými AC motory umožňují plynulou regulaci výkonu v rámci tichého chodu. EC ventilátory vynikají svojí účinností i při nízkých otáčkách, to v důsledku přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie. Se spotřebou souvisí i to, že EC ventilátory se regulují plynule, takže nepotřebují vysoký rozběhový proud. Díky tomu, že se nepřehřívají, mají i dlouhou životnost. 

  • Invertorová technologie

Funkcí invertoru je plynulá regulace výkonu, která je protikladem k provozu typu start-stop. Start-stop provoz v podstatě znamená, že jednotka má nastavenou spodní a horní hranici například teploty, a když teplota klesne nebo stoupne mimo tyto mezní hodnoty, zařízení se zapne či vypne. Zařízení pracující na principu start-stop najdete třeba mezi staršími nebo levnějšími klimatizacemi a poznáte je podle toho, že v klimatizované místnosti kolísá teplota. Kromě tepelného komfortu jsou důležité provozní náklady, protože opakované spouštění a vypínání zařízení znamená vyšší spotřebu energie a rychlejší opotřebení. 


Chiller, tepelné čerpadlo nebo klimatizaci? 

Výběr vhodného zařízení záleží hodně na návratnosti a provozních nákladech. Celkové náklady souvisí se způsobem využití, přesněji řečeno s potřebami dané montáže (objektu). Všechna tři řešení dokáží poskytnout teplo i chlad. Jak tedy vybrat? Zkuste si zodpovědět následující otázky.

  • Potřebujete pouze chlazení? 
  • Potřebujete pouze vytápění?
  • Potřebujete centrální klimatizaci? 
  • Potřebujete celoroční nebo sezónní či nárazové řešení? 

 Pokud máte dobře promyšlený záměr montáže zařízení, přejděme k obecným informacím pro varianty řešení s pomocí chilleru, klimatizace a tepelného čerpadla.

  • Tepelné čerpadlo nejlépe zapadne do instalací s celoročním vytápěním (ohřevem vody)
  • Pro celoroční klimatizaci a vytápění větších budov se hodí systémová tepelná čerpadla nebo chiller
  • Pro celoroční chlazení představuje ideální volbu chiller s funkcí freecooling
  • Klimatizace mají ekonomický smysl pro instalace se sezónní potřebou snížení teploty
  • Klimatizace se hodí pro kancelářské nebo obytné místnosti
  • Chillery jsou nenahraditelné v případě nutnosti vysokého výkonu (vzduchového/chladícího/topného)
  • Průmyslové chlazení strojů (kapalin nebo vzduchu) je vhodné řešit s pomocí chilleru
  • Klimatizaci velkých výstavních prostor nebo hal vyřeší kombinace chilleru a VZT jednotky případně fancoilů

Když pomineme mobilní klimatizace, tak každý návrh konkrétní instalace chilleru, klimatizace či tepelného čerpadla potřebuje odbornou přípravu. Ale s tím vám v Remku dokážeme pomoci.


☎️ Poptávku chillerů a centrálních klimatizací nejrychleji vyřešíte na telefonu +420 602 624 240.


Zpět na chillery

Zpět na výpis článků


Související články

Klimatizace párty stanů

25. 4. 2023   Párty stan se v letních měsících dokáže snadno proměnit ve skleník s dusným, vlhkým a přehřátým vzduchem. Pokud se tomu chcete vyhnout, pak si...

Klimatizace párty stanů