Jak vybrat klimatizaci?

 

Rozhodli jste se, že si letní měsíce zpříjemníte pomocí klimatizace? Pokud ano, jistě hledáte model, který bude odpovídat vašim potřebám a možnostem – a to nejen těm finančním. Jak ale vybrat odpovídající klimatizaci?

Projděte si následující článek, se kterým snadno najdete to pravé řešení pro vás.

jednodílná mobilní klimatizace, jak vybrat klimatizaci

Základní přehled typů klimatizací

Nejdříve si jednotlivé typy vyjmenujeme a poté si k nim řekneme více - včetně kladů i záporů a prostor, do kterých jsou určené.

Jaké máme typy klimatizací?


Byt, dům nebo kancelář?

Základním kritériem pro výběr klimatizace je její umístění. Většina lidí hledá jednotky pro ochlazení domu či bytu, aby si i v letních měsících mohli užívat příjemného domácího prostředí. Zejména to platí pro podkrovní byty a nemovitosti s orientací na jih, které se během slunných dnů velmi rychle vyhřejí.

Při chlazení vlastní domácnosti máte široké možnosti, co se výběru klimatizace týče. Pokud se nebráníte menším stavebním úpravám, můžete si vybrat jak z nástěnných, tak i mobilních jednotek. Záleží na tom, kolik chcete do nákupu zařízení investovat a v kolika místnostech jej chcete využívat.

Když chcete chladit kancelářské zázemí a nechcete kvůli instalaci zastavit nebo omezit provoz, můžete zvolit mobilní neboli přenosné klimatizace. Nevyžadují žádné stavební úpravy a po skončení sezóny je můžete odklidit, takže během zimy nebudou nikde překážet.

Jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat? 

Jak už jsme naznačili, obecně existují dva hlavní typy klimatizací – nástěnné a mobilní. Každý z nich se pak dělí na několik dalších variant podle počtu jednotek, umístění a způsobu instalace – na základě těchto kritérií se pak odvíjí jejich umístění do různých typů objektů. Nástěnné klimatizace se vyrábí v provedení na stěnu, na strop nebo pod parapet nebo strop. Mobilní klimatizace najdete jednodílné a dvoudílné. 


Jednodílné mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace představují nejjednodušší variantu chlazení domácností i kanceláří. Dají se snadno přesouvat a nevyžadují žádné stavební úpravy. Navíc jsou z hlediska prvotní investice mnohem dostupnější než nástěnné modely, což je pro mnoho zákazníků atraktivní výhodou.

Jedná se o jednodílné klimatizace – celý proces chlazení tedy probíhá v rámci jednoho zařízení. Teplý vzduch se z místnosti odvádí pomocí hadice, která se vyvede z okna. Pak už jen stačí mobilní klimatizaci zapojit do elektrické zásuvky a spustit. 

Absence venkovní jednotky má ale za následek o něco nižší výkon než v případě stacionárních zařízení. Malá přenosná klimatizace vám ale umožní chladit jakoukoliv místnost, kde právě chcete trávit čas – pro snadný přesun modely často disponují i kolečky.
mobilní klimatizace MKT

Výhody jednodílné mobilní klimatizace

 • snadná a rychlá instalace
 • možnost přenášení 
 • nejnižší pořizovací cena

Nevýhody jednodílné mobilní klimatizace

 • nutnost vyvést trubici oknem, což snižuje efektivitu
 • nižší vduchový výkon

Kam se hodí jednodílné mobilní klimatizace? Najdou využití všude tam, kam není možné instalovat nástěnné jednotky. Nejefektivnějšího chlazení dosahují v místnostech do 90 m3, ať už se jedná o obytné nebo komerční prostory.

Nabídku těchto klimatizací naleznete zde


Dvoudílné mobilní klimatizace 

Dvě jednotky dovedou poskytnout vyšší výkon než jedna. Z toho vyplývá, že dvoudílné mobilní klimatizace díky přídavné vnější jednotce nabízejí větší výkon. Kombinují v sobě tedy mobilitu a efektivní chlazení.

Podobně jako nástěnné klimatizace se skládají z vnitřní a venkovní jednotky. Tu je možné umístit na venkovní parapet, připevnit na fasádu domu nebo v případě bytů postavit na balkon. 

Pružná hadice propojující vnitřní a venkovní jednotku se vyvádí ven oknem. Má ale průměr pouze 2 cm, takže okno, kterým ji protahujete, lze přivřít natolik, aby dovnitř neproudilo příliš teplého vzduchu. Případně je možné vytvořit uzavíratelný průchod ve zdi, kterým hadici prostrčíte – tím efektivitu chlazení ještě zvýšíte.

Výhody dvoudílné mobilní klimatizace

 • snadná instalacedvoudílné mobilní klimatizace
 • možnost klimatizaci přenést 
 • oddělení venkovního a vnitřního dílu
 • díky venkovnímu dílu funguje na stejném principu jako stacionární jednotky
 • vyšší výkon než u jednodílných mobilních klimatizací 

Nevýhody dvoudílné mobilní klimatizace

 • nutnost vývést venkovní díl klimatizace
 • vyšší cena oproti jednodílným klimatizacím

Kam se hodí dvoudílné mobilní klimatizace? Spolehlivě zvládnou vychladit prostory s objemem do 120 m3 nehledě na to, zda se jedná o kanceláře či obytné prostory. Hodí se také všude tam, kam z jakéhokoliv důvodu nelze umístit klasickou nástěnnou klimatizaci.

Nabídku těchto klimatizací naleznete zde


Kompaktní prostorové klimatizace

Nástěnnou klimatizaci si nemusíte odpírat, i když nemáte možnost provést stavební úpravy. Existují totiž i takzvané parapetní jednotky, které se instalují na dva malé otvory ve zdi – to jsou jediné větší zásahy do zdiva, které je třeba udělat. Jsou tedy ideálním kompromisem mezi nástěnnými a přenosnými klimatizacemi.

O celý provoz se zde stará pouze vnitřní jednotka, která odvádí teplý vzduch z místnosti právě zmíněnými otvory. Proto není třeba mít připravený prostor pro venkovní jednotku, provádět rozsáhlé stavební úpravy ani vyvádět vzduch hadicí z okna – jako je tomu u mobilních klimatizací. 

Další výhodou oproti klasické nástěnné klimatizaci je již zmíněná snadná instalace. S trochou zručnosti jednotku nainstalujete i sami. Vzduchový výkon je srovnatelný s jednodílnými mobilními klimatizacemi, na pohled jsou však hezčí, efektivnější a nezabírají příliš prostoru. Navíc mohou sloužit i k topení, zejména v přechodných obdobích na jaře a na podzim.

Výhody kompaktní prostorové klimatizace 

 • snadná instalace (zvládne i domácí kutil)
 • není potřeba řešit vývod vzduchu 
 • provoz bez venkovní jednotky 
 • v rámci chlazení či topení zároveň větrá (probíhá výměna vzduchu) 
 • multifunkční - slouží také pro vytápění
 • vhodné do bytů, kde není možné mít venkovní jednotku

Nevýhody kompaktní prostorové klimatizace 

 • chlazení jen pro jednu místnost
 • vyšší pořizovací cena 

Kam se hodí kompaktní prostorové klimatizace? Najdou využití všude, kam není možné instalovat nástěnné jednotky. Nejefektivnějšího chlazení dosahují v místnostech do 100 m3, ať už se jedná o obytné nebo komerční prostory.

Nabídku těchto klimatizací naleznete zde


Nástěnné neboli stacionární klimatizace

Pokud je možné absolvovat stavební úpravy v domácnosti nebo kanceláři, pak pro vás budou nejlepší volbou klasické nástěnné klimatizace. Ty se skládají z vnitřní a vnější jednotky, které je nutné vzájemně propojit – proto jsou nezbytné zásahy do zdiva.

S nákupem nástěnné klimatizace se pojí větší náklady a náročnější instalace, to ale přináší své ovoce. Získáte výkonné řešení, které zároveň nabízí menší náklady na provoz. Rozhodně tedy nadchne i ty nejnáročnější zákazníky.

Všechny stacionární splitové jednotky Remko navíc disponují takzvanou invertorovou technologií, která v danou chvíli dodává pouze tolik chladícího výkonu, kolik je zapotřebí. Výrazně se tak snižuje kolísání teploty vzduchu a také spotřeba elektrické energie. Přidanou hodnotou je také možnost přitápění, a to při venkovních teplotách až do -15 °C.

Řešení se nabízí i pro více místností – jsou jím takzvané multisplitové klimatizace. U nich lze na jednu vnější jednotku napojit až čtyři vnitřní, které mohou chladit několik místností současně. Obvykle přitom vzájemně spolupracují, čímž je dosaženo efektivnějšího a zároveň úspornějšího provozu.


Výhody nástěnné klimatizace

 • nástěnná klimatizacešetří náklady na energii 
 • zajišťuje maximální komfort díky vysokému výkonu 
 • umožňuje chladit až čtyři místnosti současně
 • nemusíte se o nic starat (zajístíme montáž i servis)

Nevýhody nástěnné klimatizace

 • jednotku není možné přesouvat
 • nutnost profesionální montáže
 • vyšší pořizovací cena

Kam se hodí nástěnná klimatizace? Ideální využití najdou zejména v rodinných domech nebo obecně větších prostorách, jako jsou zázemí firem, restaurace nebo hotely.

Nabídku těchto klimatizací naleznete zde


Který z nabízených modelů zvolit do bytu?

Z představení jednotlivých typů klimatizací jsou patrné konkrétní výhody a nevýhody. Ty bychom tedy měli zvážit při samotném výběru. Obecně platí, že v menších bytech stačí jednodílné mobilní jednotky. Do větších místností je lepší volit dvoudílné mobilní jednotky či parapetové. Záleží zda preferujeme mobilitu či komfort.

Do rodinných domů rozhodně stacionární model

Opačná situace však nastává u rodinných domů, ve kterých chceme chladit několik místností současně. Než řešit situaci několika mobilními jednotkami, je lepší volit právě stacionární model. Ten navíc do interiéru mnohem lépe padne, nezabírá místo, a umožní chladit jednotlivé místnosti nezávisle na sobě. Toto řešení je nazýváno jako multi-split systém. Stejné řešení doporučujeme i do firem.


Čím větší místnost tím výkonnější zařízení 

Ať už sháníte stacionární, prostorovou nebo mobilní klimatizaci, potřebujete vybrat jednotku s výkonem, který odpovídá nárokům vašeho prostředí. Pro chlazení větších místnosti přirozeně potřebujete vyšší chladící výkon klimatizace. 

Jak už jsme možná vydedukovali z informací, které jsme si prozradili u jednotlivých typů klimatizací, základním určujícím faktorem je objem místnosti. U klasického obdélníkového půdorysu ho vypočítáte vynásobením její šířky, délky a výšky. 

Obecně se doporučuje na každý metr krychlový počítat chladící výkonem 30 wattů. Nejde ale jen o samotné rozměry místnosti. Mnohem větší výkon také potřebujete, když máte okna s orientací na jih nebo byt v nejvyšším patře pod střechou. 

Dalším důležitým parametrem při výběru je i hlučnost. S ní ale opět souvisí i výkon – pokud bude muset vybraná klimatizace neustále běžet takzvaně nadoraz, určitě ji uslyšíte. Raději tedy počítejte s určitou rezervou ve výkonu a případně vyhledávejte modely s tichým režimem.


Na Remko se můžete spolehnout 

Zvažujete nákup nástěnné či mobilní klimatizace? Naše značka Remko působí na trhu již 20 let a stále si zakládá na maximální kvalitě svých produktů. I proto jejich výroba dodnes probíhá Německu, kde značka také vznikla.

A pokud byste si stále nevěděli rady s výběrem klimatizace, neváhejte nás kontaktovat. Náš odborný personál je pro vás k dispozici každý všední den od 7:00 do 18:00 na telefonním čísle 602 624 240.

Montáž u nás poptáte pro domácnosti  nebo pro kancelářské budovy a průmysl.

 

Zpět na výpis článků


Související články

Jak vybrat mobilní (přenosnou) klimatizaci

20. 3. 2023   Mobilní nebo také přenosná klimatizace je ideálním pomocníkem pro horké letní dny. Oblíbenost těchto zařízení stoupá především díky opakujícím se...

Jak vybrat mobilní (přenosnou) klimatizaci

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

17. 4. 2023   Nabídka nástěnných split klimatizací je široká a výběr se proto může zdát nad lidské síly. Postačí však znát pěti základních pravidel...

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

23. 5. 2023   Klimatizace v rodinném domě výrazně přispívá k celkové pohodě a komfortu bydlení. Dobře zvolená klimatizace vyřeší dusný vzduch během letních...

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z