Jak vybrat klimatizaci?

Rozhodli jste se, že si letní měsíce zpříjemníte pomocí klimatizace? Pokud ano, jistě hledáte model, který bude odpovídat vašim potřebám a možnostem – a to nejen těm finančním. Jak ale vybrat odpovídající klimatizaci?
Projděte si následující článek, se kterým snadno najdete to pravé řešení.
Základní přehled typů klimatizací
- Jednodílné mobilní klimatizace
- Dvoudílné mobilní klimatizace
- Kompaktní prostorové klimatizace
- Splitové stacionární klimatizační jednotky
Klimatizace pro byt, dům nebo kancelář
Většina lidí si pořizuje klimatizaci domu či bytu, aby se vyhnuli vedru ve stále teplejších letních měsících. Zejména to platí pro podkrovní byty a nemovitosti s orientací na jih, které se během slunných dnů velmi rychle přehřívají.
Obecně existují dva hlavní typy klimatizací – stacionární a mobilní. Každý z nich se pak dělí na několik podtypů. Nástěnné klimatizace se vyrábí v provedení na stěnu, do podhledu nebo pod parapet. Mobilní klimatizace mohou být jednodílné nebo dvoudílné.
- Při chlazení vlastní domácnosti máte široké možnosti, co se výběru klimatizace týče. Pokud se nebráníte menším stavebním úpravám, můžete si vybrat jak z nástěnných, tak i mobilních jednotek. Záleží na tom, kolik chcete do nákupu zařízení investovat a v kolika místnostech chcete klimatizovat.
- Když chcete chladit kancelářské zázemí a nechcete kvůli instalaci zastavit nebo omezit provoz, můžete zvolit mobilní neboli přenosné klimatizace. Nevyžadují žádné stavební úpravy a po skončení sezóny je můžete odklidit, takže během zimy nebudou nikde překážet.
Jednodílné mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace představují nejjednodušší variantu chlazení domácností i kanceláří. Z hlediska prvotní investice mnohem dostupnější než nástěnné modely, což je pro mnoho zákazníků rozhodující výhodou.
Jedná se o jednodílné klimatizace – celý proces chlazení tedy probíhá v rámci jednoho zařízení. Absence venkovní jednotky má za následek o něco nižší výkon než v případě stacionárních zařízení. Malá přenosná klimatizace vám ale umožní chladit jakoukoliv místnost, kde právě chcete trávit čas. Pro snadný přesun mají mobilní klimatizace i pojízdná kolečka.
Teplý vzduch se z místnosti odvádí pomocí výfukové hadice, která se vyvede z okna. Pootevřené okno znamená, že dovnitř může proudit teplý vzduch. Proto je vhodné do okna umístit speciální těsnění do okna nebo lépe použít stěnovou průchodku.
Výhody jednodílné mobilní klimatizace
- snadná a rychlá instalace
- možnost přenášení
- nejnižší pořizovací cena
Nevýhody jednodílné mobilní klimatizace
- nutnost vyvést trubici oknem, což snižuje efektivitu
- nižší vzduchový výkon
Kam se hodí jednodílné mobilní klimatizace?
Najdou využití všude tam, kam není možné instalovat nástěnné jednotky. Nejefektivnějšího chlazení dosahují v místnostech do 90 m3, ať už se jedná o obytné nebo komerční prostory.
Nabídku těchto klimatizací najdete v našem e-shopu.
Dvoudílné mobilní klimatizace
Dvě jednotky dovedou poskytnout vyšší výkon než jedna - každá jednotka má totiž vlastní vzduchový výkon. Vnitřní jednotka používá svůj výkon pro cirkulaci vzduchu v interiéru a vnější jednotka používá výkon, aby se zbavila odpadního teplého vzduchu. Dvoudílné mobilní klimatizace kombinují flexibilitu mobilních klimatizací a efektivitu chlazení splitových klimatizací.
Podobně jako nástěnné klimatizace se dvoudílné mobilní klimatizace skládají z vnitřní a venkovní jednotky. Tu je možné umístit na venkovní parapet, připevnit na fasádu domu nebo v případě bytů postavit na balkon. Pružná hadice propojující vnitřní a venkovní jednotku se vyvádí ven oknem. Má ale průměr pouze 2 cm, takže okno, kterým ji protahujete, lze přivřít natolik, aby dovnitř neproudilo příliš teplého vzduchu. Případně je možné použít stěnovou průchodku ve zdi, skrz kterou hadici prostrčíte.
Výhody dvoudílné mobilní klimatizace
- snadná instalace
- možnost klimatizaci rozpojit a uskladnit
- díky venkovnímu dílu funguje na stejném principu jako stacionární jednotky
- vyšší výkon než u jednodílných mobilních klimatizací
Nevýhody dvoudílné mobilní klimatizace
- nutnost vyvést propojovací hadici
- vyšší cena oproti jednodílným klimatizacím
Kam se hodí dvoudílné mobilní klimatizace?
Spolehlivě zvládnou vychladit prostory s objemem do 120 m3 nehledě na to, zda se jedná o kanceláře či obytné prostory. Hodí se také všude tam, kam z jakéhokoliv důvodu nelze umístit klasickou nástěnnou klimatizaci.
Nabídku těchto klimatizací nalejdete v našem e-shopu.
Kompaktní prostorové klimatizace
Nástěnnou klimatizaci si nemusíte odpírat, i když nemáte možnost montovat na fasádu venkovní jednotku. Existují totiž nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky, které vyžadují pouze dva otvory ve zdi pro odvod odpadního a přívod čerstvého vzduchu. Jsou tedy ideálním kompromisem mezi nástěnnými a přenosnými klimatizacemi.
O celý provoz se stará pouze jedna vnitřní jednotka, která má navíc i funkci tepelného čerpadla pro přitápění v přechodných obdobích (jaro/podzim). Výhodou oproti klasické nástěnné klimatizaci je montáž, kterou zvládnete svépomocí.
Výhody kompaktní prostorové klimatizace
- snadná instalace (zvládne i domácí kutil)
- provoz bez venkovní jednotky
- v rámci chlazení či topení zároveň větrá (probíhá výměna vzduchu)
- multifunkční – slouží také pro vytápění
Nevýhody kompaktní prostorové klimatizace
- chlazení jen pro jednu místnost
- vyšší pořizovací cena
Kam se hodí kompaktní prostorové klimatizace?
Najdou využití všude, kam není možné instalovat nástěnné jednotky (památkově chráněné budovy, stavební buňky, podkroví, chalupy). Nejefektivnějšího chlazení dosahují v místnostech do 100 m3, ať už se jedná o obytné nebo komerční prostory.
Nabídku těchto klimatizací nalejdete v našem e-shopu.
Nástěnné splitové klimatizace
Pokud je možné provádět stavební úpravy v domácnosti nebo kanceláři, pak jsou nejlepší volbou klasické stacionární nástěnné klimatizace (nebo stropní kazetové a parapetní). Ty se skládají z vnitřní a vnější jednotky, které je nutné vzájemně propojit – proto jsou nezbytné zásahy do zdiva (je potřeba udělat průraz obvodovou zdí a v interiéru vést potrubí s chladivem).
S nákupem stacionární nástěnné klimatizace se pojí větší náklady a náročnější montáž, to ale přináší své ovoce. Získáte výkonné řešení, které zároveň nabízí menší náklady na provoz. Rozhodně tedy nadchne i ty nejnáročnější zákazníky. Všechny stacionární splitové jednotky REMKO disponují invertorovou technologií, která plynule reguluje výkon. Díky tomu nedochází ke kolísání teploty vzduchu a také spotřeba elektrické energie je výrazně nižší.
Přidanou hodnotou je také možnost vytápění, a to při mínusových venkovních teplotách. Řešení se nabízí i pro více místností díky multisplitovým klimatizacím. U nich lze na jednu vnější jednotku napojit až čtyři vnitřní, které mohou chladit několik místností současně. Obvykle přitom vzájemně spolupracují, čímž je dosaženo efektivnějšího a zároveň úspornějšího provozu.
Výhody nástěnné klimatizace
- šetří náklady na energii
- zajišťuje maximální komfort bez výkyvů teploty
- díky vysokému výkonu umožňuje chladit až čtyři místnosti současně
- montáž i servis vyřešíee na klíč
Nevýhody nástěnné klimatizace
- jednotku není možné přesouvat
- nutnost profesionální montáže
- vyšší pořizovací cena
Kam se hodí nástěnná klimatizace?
Ideální využití najdou zejména v rodinných domech a bytech. V nabídce s vyššími výkony (až 7 kW) jsou zařízení vhodná i pro větší prostory jako jsou zázemí firem, restaurace nebo hotely.
Přehled splitových a multisplitových klimatizací najdete v našem katalogu.
Kterou klimatizaci zvolit do bytu?
Z představení jednotlivých typů klimatizací jsou patrné konkrétní výhody a nevýhody. Obecně platí, že v menších bytech mohou stačit jednodílné mobilní jednotky. Do větších místností je lepší volit dvoudílné mobilní jednotky nebo splitové provedení. Záleží, zda preferujete mobilitu či 100 % tepelný komfort.
Do rodinných domů stacionární model
Jiná situace je u rodinných domů, ve kterých chceme chladit několik místností současně. Než řešit situaci několika mobilními jednotkami, je lepší zvolit stacionární multisplitový model nebo více splitových klimatizací. Do interiéru mnohem lépe zapadnou, nezabírají místo, a umožní chladit jednotlivé místnosti nezávisle na sobě. Stejné řešení doporučujeme i do firem.
Čím větší místnost tím výkonnější zařízení
Ať už sháníte stacionární, kompaktní nebo mobilní klimatizaci, potřebujete vybrat jednotku s výkonem, který odpovídá nárokům prostoru. Pro chlazení větších místnosti přirozeně potřebujete vyšší chladící výkon klimatizace. Základním určujícím faktorem je objem místnosti. U klasického obdélníkového půdorysu ho vypočítáte vynásobením šířky, délky a výšky. Obecně se doporučuje na každý metr krychlový počítat s chladící výkonem 30 wattů.
Nejde ale jen o samotné rozměry místnosti. Mnohem větší výkon také potřebujete, když máte okna s orientací na jih nebo byt v nejvyšším patře pod střechou. Dalším důležitým parametrem při výběru je i hlučnost. S ní ale opět souvisí i výkon – pokud bude vybraná klimatizace neustále běžet takzvaně na doraz, určitě ji uslyšíte (hlučnost je srovnatelná s lednicí v záběru). Raději tedy počítejte s určitou rezervou ve výkonu a případně vyhledávejte modely s tichým režimem (funkce Silent).
Na REMKO se můžete spolehnout
Zvažujete nákup nástěnné či mobilní klimatizace? Naše značka REMKO působí na trhu již 20 let a stále si zakládá na maximální kvalitě svých produktů. I proto jejich výroba dodnes probíhá Německu, kde značka také vznikla.
A pokud byste si nevěděli rady s výběrem klimatizace, neváhejte nás kontaktovat. Náš odborný personál je pro vás k dispozici každý všední den od 7:00 do 18:00 na telefonním čísle 602 624 240.
Montáž u nás poptáte pro domácnosti nebo pro kancelářské budovy a průmysl.