Princip tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla prochází obdobím velmi silné poptávky. Důvodem jsou rostoucí náklady na energie, ekologické normy i nabídka dotací z programu Nová Zelená úsporám pro tepelná čerpadla. Všichni stále mluví o tepelných čerpadlech a vás možná napadla otázka: "Jak tepelné čerpadlo vlastně funguje?".
Pravdou je, že zařízení postavené na principu tepelného čerpadla už velmi dobře znáte, máte ho doma a běžně ho používáte. Tepelné čerpadlo totiž funguje podobně jako chladnička, jen celý proces běží naopak. Chladnička odebírá teplo z vnitřního prostoru a vyzařuje ho přes zadní stranu ven do místnosti. Tepelné čerpadlo čerpá teplo ze svého okolí (vzduch/voda/země) a převádí jej na energii, která vytápí domácnost.
Kde se bere energie pro tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo využívá teplo ze vzduchu, země a vody.
- Vzduch přirozeně přenáší energii ze slunečního záření.
- Země se během dne zahřívá shora od slunce a odspodu přejímá geotermální energii.
- Podzemní voda má svou, více méně konstantní, teplotu, která je také geotermálního původu (z jádra Země).
Tepelné čerpadlo přijímá tuto energii a přenáší ji do topného systému. Aby mohlo "čerpat", potřebuje čerpadlo ke svému provozu dodávat elektrickou energii. Uveďme si příklad na nejběžnějším tepelném čerpadlu typu vzduch/voda, které volíme tehdy, pokud na pozemku nechceme provádět zemní práce (vrtat hlubinný vrt nebo instalovat zemní kolektory).
Tento typ tepelného čerpadla získává tepelnou energii ze vzduchu přes výparník (venkovní jednotku). Voda v systému se od něj ohřívá "sama" (bez elektřiny). Oběh vzduchu, teplonosného média nebo kompresor při tom spotřebovávají elektrickou energii ze zásuvky.
Princip tepelného čerpadla vzduch/voda je odvozen od klimatizačních zařízení vzduch/vzduch. Tepelné čerpadlo vzduch/voda je doplněno o tzv. hydrobox, který převádí tepelnou energii do topné vody.
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda?
Tepelné čerpadlo vzduch – voda nasává přes výparník (venkovní jednotku) venkovní vzduch. Přivedený vzduch ohřívá médium (chladivo), které se odpařuje a následně komprimuje (stlačuje). Stlačením média se jeho teplota ještě zvýší. V dalším kroku probíhá naopak chladnutí média, během kterého se získaná energie uvolní a médium přejde zpět do kapalného stavu. Energie získaná během chladnutí média je právě ta energie, která vytápí domácnost a ohřívá vodu.
Topný výkon čerpadla vzduch –voda je závislý na teplotě okolního vzduchu a efektivně pracuje až do –15°C (nebo i nižších teplot). V případě, že tepelné čerpadlo nestačí ohřívat vodu do topného systému na požadovanou hodnotu, pomáhají mu na přechodnou dobu vestavěné topné tyče. To znamená, že pokud máte správně navržený výkon tepelného čerpadla, nepotřebujete žádný záložní přímotop ani v zimních měsících.
Je dobré pamatovat na to, že pokud dojde k výpadku nebo odstávce elektřiny, čerpadlo zůstane vypnuté. Nejen proto jsou jednoduchá kamna na dřevo vítaným společníkem tepelných čerpadel.
Jak fungují jiné typy tepelných čerpadel?
- Tepelná čerpadla země – voda pracují velmi podobně jako čerpadla typu vzduch – voda. Místo venkovní jednotky, která by nasávala okolní vzduch, však přenáší energii s pomocí trubek, ve kterých koluje například roztok solanky. Roztok se ohřívá v trubkách v zemi nebo ve vrtu.
- Tepelná čerpadla voda – voda využívají jako zdroj tepla zemní vodu, kterou nasávají ze zdrojové studny a odebírají z ní tepelnou energii. Ochlazenou vodu pak vrací zpět do druhé tzv. vsakovací studny.
- Tepelná čerpadla vzduch – vzduch mají shodný princip s čerpadly typu vzduch – voda, získaná energie se však nepředává do topné vody, ale médium (chladivo) ji přenáší do vnitřních jednotek, které foukají do interiéru teplý nebo chladný vzduch (režim topení/klimatizace). Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, pak na zahradě budete mít venkovní jednotku s ventilátorem a v interiéru se instalují vnitřní jednotky, které vypadají jako nástěnná klimatizace.
- Více o typech tepelných čerpadel se můžete dočíst v článku 4+1 rada pro výběr tepelného čerpadla.
Proč je nejběžnější volbou tepelné čerpadlo vzduch – voda?
Výhodou tepelného čerpadla vzduch/voda oproti ostatním systémům jsou nízké pořizovací náklady a nenáročná instalace. Tento komplexní způsob vytápění a ohřevu užitkové vody je v současné době považován za jeden z nejoptimálnějších a tím i nejlevnějších.
Sluneční energie odebíraná ze vzduchu je jedna z nejekologičtějších možností vytápění. Tepelná čerpadla vzduch-voda získávají až 75% energie z okolního prostředí a pouze 25% dodatkové energie odebírají ze sítě. Tepelná čerpadla REMKO mají zabudovanou invertorovou technologií, která pomocí přesné a jemné regulace otáček dosahuje v porovnání s ostatními systémy energeticky úsporného a účinného provozu.
- Podívejte se na naši nabídku tepelných čerpadel. S výběrem vám rádi poradíme!
- Dále si můžete přečíst článek o návratnosti tepelných čerpadel nebo jejich účinnosti.