Topidla 1: Jak vybrat topidlo do garáže a dílny?
-850x500.jpg)
Hobby dílnu nebo garáž s ponkem najdete téměřu každého rodinného domu. My Češi jsme národ domácích kutilů a garážových opravářů. Manuální zručnost je skvělá vlastnost, která si zaslouží podporu. Proto vznikl tento článek, ve kterém si ukážeme, jak dílnu či pracovní garáž v zimě vyhřát, aby se v ní dobře pracovalo.
Čím topit v dílně nebo pracovní garáži?
V dílně, která slouží k práci se obecně dá topit 4 způsoby, které souvisí se 4 typy paliva. Můžete zvolit elektřinu, plyn, naftu a tuhá paliva. Při výběru topidla je podstatné, co v dílně nebo garáži děláte (s jakými látkami pracujete) nebo jak je odvětrávaná.
Elektrická topidla do dílny i garáže
Elektrická topidla bývají pro dílny a garáže finální volbou. Vyhnete se s nimi starostem o zásoby paliva, neprodukují žádné spaliny a jsou i podstatně bezpečnější v prašném prostředí, protože nemají hořák. Nabídka výkonu elektrických topidel je nejblíže potřebám hobby dílen. Jsou dostupné menší a lehčí modely než u plynových či naftových topidel (2 kW, 3 kW, 6 kW). Jediná "složitost", se kterou se můžete u elektrických topidel setkat, je potřeba třífázové zásuvky pro výkonnější zařízení (od výkonu 6 kW).

Infrazářiče do dílny
Infrazářiče jsou určené pro kutily, kteří pracují v "malém prostoru". Narozdíl od teplometů totiž jejich sálavé teplo ohřívá pouze stojící postavu nebo předměty, na které směřuje. Díky zacílenému ohřevu se s nimi zahřejete okamžitě. Hodí se tedy pro případy, kdy v dílně chcete strávit jen kratší čas a nechcete kvůli tomu vytápět celý prostor.
Topení na tuhá paliva
Topení na tuhá paliva jsou také možným řešením. Vyžadujívšak určitou péči. Kamna je potřeba vymetat, komín by měl být takéudržovaný kvůli bezpečnosti. A v neposlední řadě je nutné postarat se o nákup askladování paliva, které zabírá místo. Pokud však nemáte v dílně přivedenouelektřinu, je to zřejmě jediná možnost, jak si zatopit.
Naftová topidla do hobby dílny

Naftová topidla fungují jako teplomety, které teplo vytváří spalováním nafty (nebo topného oleje). Na trhu je najdete ve dvojím provedení – s přímým a nepřímým spalováním. Rozdíl spočívá v tom, zda mají nebo nemají odtah spalin. Pro menší a uzavřené dílny obvykle nejsou příliš vhodnou variantou.
- Malá a kompaktní naftová topidla s přímým spalováním (bez odtahu spalin) by v dílně brzy způsobila zhoršení vzduchu. Používají se hlavně na rozestavěných stavbách.
- Větší naftová topidla s nepřímým spalováním mají poměrně vysoké výkony a pro hobby dílnu se také nehodí. Naopak pro výrobní haly, kam se teplo přivádí teplovzdušnými hadicemi, jsou skvělým řešením.
Plynová topidla do dílny

Plynová topidla mají stejně jako naftová topidla hořák, který spaluje plyn. Provoz plynového topidla také produkuje spaliny a vyžaduje větrání, ale zápach je poměrně nízký. Vzhledem k"otevřenému plamenu" se nehodí do prostor, kde se pracuje například s dřevem kvůli poletujícím hoblinám. Dokážou však velmi rychle vyhřát i větší prostor.
Nejslabší REMKO plynové topidlo PGM 30 s výkonem 26 kW si hravě poradilo s vyhřátím celého spodního patra rodinného domu (cca 100 m2) uprostřed zimy. Jsou to tedy topidla, která pro malou dílnu budou mít zbytečně vysoký výkon. V rámci ohřevu nevytápěných objektů jsou ale velmi praktická.
Přestože naftová a plynová topidla mají spalovací hořák, potřebují i připojení na elektřinu.
Jak vybrat kvalitní topidlo do dílny či garáže?
Nabídka topidel pro dílnu a garáž je pestrá. Velká poptávka po topidlech k nám přináší i nabídku levnějších zařízení z Číny. Pokud hledáte topidlo, které dlouho vydrží, bude odolné vůči mechanickému poškození a nebude trpět na poruchy, pak se výběr značně zmenšuje.
- Mechanická odolnost topidla
Mechanická odolnost topidla do dílny souvisí s dílenským zpracováním a použitými materiály. Topidla v plastovém krytu jsou spíše přímotopy vhodné do domácnosti a v dílně nemají své místo. U topidel v kovovém plášti záleží na tloušťce kovového plátu (ideálně ocelového) a jeho povrchové úpravě.
Pokud chcete vědět, jestli je vyšší cena topidla ovlivněná jeho kvalitou, podívejte se, jestli toto topidlo nabízí v půjčovnách (třeba u stavebnin). V půjčovně si časem vysledují, které topidlo snese "hrubší" zacházení na stavbě. Dobrým kritériem pro hodnocení je také váha zařízení, zařízení s levnějším materiálem bývají výrazně lehčí.
- Topidlo s nízkou poruchovostí
Obecně u topidel pro dílnu platí pravidlo: "Čím méně ovládací elektroniky, tím lépe". Na většině moderních spotřebičů spadají poruchy právě do oblasti dotykových displejů, řídících desek atp. Profesionální mobilní topidla mívají minimum ovládacích prvků a využívají ty, které jsou mechanické (kolíbkové tlačítko, otáčecí kolečko). Kvalitní topidla se skládají z dílů, které je možné poměrně snadno rozmontovat a nahradit.
Před nákupem zkuste ověřit dostupnost náhradních dílů k topidlu, zjistíte, jak si výrobce za svým produktem stojí.
- Výkon topidla do dílny
Spokojenost s výsledkem výběru topidla do dílny či garáže je podmíněná i volbou správného výkonu. Jde samozřejmě o tepelný výkon, ale velmi důležitý je i vzduchový výkon. Výpočtu tepelného výkonu budeme věnovat celý samostatný článek. Pro ilustraci si zatím můžeme říci, že do dílny 16 m2 s běžnou výškou stropu 2,5 m a bez tepelné izolace se bude hodit topidlo s výkonem zhruba 2-3 kW. To znamená například elektrické topidlo s výkonem 2,2 kW nebo elektrické topidlo s výkonem 3,2 kW.
Při výběru topidla se zaměřte i na vzduchový výkon. Pro výsledný tepelný komfort je totiž nutné, aby topidlo zvládlo zásobovat teplým vzduchem celou dílnu. Topidla mají různě silný ventilátor, jehož vzduchový výkon se udává v m3/h. Vyšší hodnota znamená, že topidlo dokáže za hodinu prohnat kolem topné spirály větší objem vzduchu. Tím pádem místnost rychleji vytopí. Hodnota vzduchového výkonu by se měla rovnat alespoň 2-3násobku objemu místnosti.