Úsporné vytápění klimatizací

Úsporné vytápění klimatizací
21.03.2025

Klimatizace dokáže být velmi multifunkční spotřebič. Postará se o chlazení v létě, vytápění v přechodných obdobích nebo v zimě a uspěje i jako vysoušeč. Pokud zvažujete topení klimatizací, inspirujte se v našem článku na toto téma. 

Zaměříme se na splitové a multisplitové nástěnné klimatizace včetně těch parapetních. Mobilním klimatizacím se v rámci vytápění vyhneme. Přestože tuto funkci dnes nabízí i některé mobilní jednotky, výsledný efekt jejich topného výkonu není dostatečný. 

 

 Vytápění mobilní klimatizací má malý efekt.

 

Vyplatí se vytápění klimatizací? 

Vytápění s pomocí klimatizace se vyplatí zejména ve srovnání s některými jinými zdroji tepla (například plynový kotel). Pokud před pořízením klimatizace posbíráte dostatek informací a promyslíte si jaké využití režimu topení potřebujete, pak rozhodně nebudete zklamaní. Faktem totiž je, že tyto spotřebiče mají skutečně vysokou účinnost a minimální spotřebu energie. Zároveň je potřeba si uvědomit, že vytápění klimatizací není univerzálním řešením pro každého


Proč je topení klimatizací zajímavé: 

  • za pořizovací náklady získáte více užitku 
  • dokáže čistit vzduch v domácnosti 
  • nepotřebuje se nahřívat, topí ihned
  • pomůže se sušením prádla bez větrání 


Jaké jsou nevýhody vytápění klimatizací: 

  • narozdíl od radiátorů na vás fouká vzduch 
  • je potřeba ji důsledně čistit 
  • výkon může být omezen venkovní teplotou 
  • při výpadku elektřiny nebude fungovat 

 

Jak to, že klimatizace topí? 

Zjednodušeně řečeno, vnitřní část klimatizace nasává vzduch z interiéru a přebytečné teplo posílá do venkovní jednotky, která se ho v exteriéru zbavuje. V tomto procesu se využívá chladivo, které přenáší teplo mezi oběma jednotkami. Klimatizace s technologií pro topení umí přenos obrátit a "zbavovat se" tepla uvnitř v interiéru. 

A jak se to všechno liší od vytápění elektřinou a například přímotopem? Přímotop přijímá elektrickou energii a s pomocí vysokého odporu zahřívá topné těleso. Klimatizace vlastně nepoužívá elektřinu primárně k ohřevu, ale pouze pro pohon ventilátorů a běh kompresoru. Proto ve srovnání s elektrickým přímotopem přináší topení klimatizací až 70 % úsporu na energiích. 


  

Náklady na vytápění klimatizací

Náklady na provoz si můžeme celkem jednoduše orientačně spočítat. Reálný výsledek však podléhá tomu, jakou teplotu doma požadujeme nebo kolik hodin a dní topíme. Pro rychlý nebo podrobný průzkum informací najdete níže stručnou i delší verzi návodu pro výpočet. 


  • Stručná verze

Místnost s podlahovou plochou 32 m2 vytopíte klimatizací s průměrným topným výkonem 2,9 kW, která má průměrný příkon 0,63 kW (model REMKO ML 265 DC). Pokud uvažujeme 12 h topení denně a 6 měsíců (180 dní) topné sezóny, bude spotřeba energie na vytápění cca 1 360 kWh (12 h x 0,63 kW x 180 dní). Když u svého dodavatele energií zjistíte cenu za 1 kWh, dokážete se dopracovat k možné ceně za vytápění klimatizací. Nezapomeňte, že vaše aktuální cena za jednotku odebrané elektřiny se v případě nahlášeného vytápění klimatizací sníží třeba o polovinu (jiný tarif).


 Pro uvedenou klimatizaci vychází podle tabulkových výpočtů výrobce roční spotřeba energie na vytápění na 743 kWh. Klimatizace totiž neběží stále na průměrný výkon.




  • Podrobnější vysvětlení 

Nejprve se podívejme, kolik energie spotřebuje provoz klimatizace. Nejprodávanější modely klimatizací REMKO ML 265 DC a ML355 DC mají hodnotu parametru SCOP 4,6. To znamená, že pokud odeberou 1 kW z elektrické sítě, dodají tepelný výkon 4,6 kW (průměr v rámci celého roku).


Zmíněné modely nabízí průměrný topný výkon 2,9 a 3,8 kW, který postačuje pro místnosti o objemu 80 m3 a 110 m3 (pokoje 32 m2 a 44 m2). Během vytápění místností budou mít zprůměrovaný příkon 0,63 kW a 0,83 kW. Když vynásobíte spotřebu počtem hodin a dní, kdy budete vytápět, dosáhnete celkové spotřeby energie za topnou sezónu. Při kalkulaci nákladů si vyhledejte v ceníku dodavatele tarif pro domácnosti s tepelným čerpadlem nebo elektrickým vytápěním a podmínky pro jeho získání. 

 

 Dodavatelé nabízí tarify s výrazně nižší cenou pro domácnosti vytápěné elektřinou (v době sepsání článku tarif D57d).

 



Srovnání s dalšími zdroji vytápění 

Jednou z předností vytápění klimatizací je rychlý efekt. Díky tomu, že klimatizace fouká teplý vzduch, dostaví se pocit tepla během několika minut. U radiátorů je potřeba počkat na nahřátí vody v zásobníku a pak samotných topných těles, což zabere třeba 30 minut. Podlahové topení potřebuje k vytopení domácnosti řádově hodiny. 


  • Klimatizace vs. tepelné čerpadlo 

Princip klimatizace a tepelného čerpadla vzduch-vzduch je obdobný. Obě zařízení jsou i na pohled prakticky totožná. Tepelné čerpadlo je navržené pro topení v celém objektu a provoz i v silnějších mrazech. Klimatizaci je lepší využít pro vybrané místnosti, kde doplňuje hlavní zdroj tepla. Existují však výjimky, kdy dává smysl, aby se klimatizace stala hlavním zdrojem vytápění, například v pasivních domech. 


  • Kdy přitápět klimatizací? 

Vytápění s klimatizací je nejužitečnější ve chvílích, kdy nechcete nebo nemůžete zapnout hlavní zdroj tepla. Příkladem jsou dny v přechodných obdobích jaro/podzim, kdy nedává smysl zapínat centrální topení na pár hodin. V domácnostech, které jsou závislé na teplárnách, pak klimatizace poskytuje možnost přitopit si podle potřeby i mimo topnou sezónu. 

 

Nevýhody vytápění klimatizací

Přestože je vytápění klimatizací úsporné a pohodlné, má i svá negativa. Patří mezi ně již zmíněná údržba, které byste v případě trvalého vytápění měli věnovat pozornost každý měsíc. Není to ale nic těžkého, základem je vyčištění (omytí) vzduchového filtru a častější výměna biologického filtru (pokud jej používáte). 

Narozdíl od radiátorů není klimatizace zcela bezhlučná. Při střední zátěži můžete počítat s hodnotami okolo 30 dB, což je srovnatelné s provozem ledničky. Moderní klimatizace však mají i Silent režim (tichý/noční režim), který je 10x tišší. 

Třetí nevýhodou je teplý vzduch, který se drží u stropu. Klimatizace také není zdrojem sálavého tepla, jako radiátory, ale foukají vzudch do prostoru, což může působit jako průvan.


 Pokud zvolíte parapetní provedení klimatizace, tak dokáže úspěšně imitovat efekt podlahového topení a vytápět "od země".




Topení klimatizací v mrazech 

Pokud zvažujete použít klimatizaci jako hlavní zdroj vytápění, jistě se zamýšlíte nad provozem v mínusových teplotách. Princip tepelného čerpadla i obrácené klimatizace totiž funguje tak, že odebírá tepelnou energii z okolního vzduchu. Když venku panuje mráz, je zisk tepla výrazně ztížen. Klimatizační jednotky určené pro vytápění si hravě poradí steplotami okolo 0 °C. 


 Pro teploty pod bodem mrazu je potřeba extra vybavení zimní regulací. Řešení s regulací dokáže topit až do -20 °C. 

  


Rada na závěr 

Pokud chcete využívat splitovou klimatizaci jako hlavní zdroj vytápění, poraďte se s odborným prodejcem. Nákup přes e-shop a instalace svépomocí není dobrá cesta. Návrh systému vyžaduje poctivou přípravu a nejedná se o řešení za pár tisíc korun. Zvažte také alternativu v podobě tepelného čerpadla vzduch-vzduch.

  • poraďte se s prodejcem, který má praxi od návrhu po montáž
  • zjistěte si tepelné ztráty domu (PENB)
  • informujte se o rozdílech mezi tepelným čerpadlema klimatizací 
  • zjistěte, zda aktuálně neběží dotace z programu Novázelená úsporám 


 

Potřebujete klimatizaci pro byt či rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Dodáváme a montujeme klimatizace naklíč více než 20 let.

Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz