Úsporné vytápění klimatizací

Klimatizace dokáže být velmi multifunkční spotřebič.

Postará se o ochlazení v létě, vytápění v přechodných obdobích nebo v zimě a uspěje i jako vysoušeč. Pokud zvažujete topení klimatizací, inspirujte se v našem článku na toto téma. 

Zameříme se na splitové a multisplitové nástěnné klimatizace včetně těch parapetních. Mobilním klimatizacím se v rámci vytápění vyhneme. Přestože tuto funkci dnes nabízí i některé mobilní jednotky, výsledný efekt jejich topného výkonu není dostatečný. 


enlightenedVytápění mobilní klimatizací má malý efekt.


Vyplatí se vytápění klimatizací? 

Vytápění s pomocí klimatizace se vyplatí zejména ve srovnání s některými jinými zdroji tepla (například plynový kotel). Pokud před pořízením klimatizace posbíráte dostatek informací a promyslíte si jaké využití režimu topení potřebujete, pak rozhodně nebudete zklamaní. Faktem totiž je, že tyto spotřebiče mají skutečně vysokou účinnost a minimální spotřebu energie. Zároveň je potřeba si uvědomit, že vytápění klimatizací není univerzálním řešením pro každého. 

Proč je topení klimatizací zajímavé: 

 • za pořizovací náklady získáte více užitku 
 • dokáže čistit vzduch v domácnosti 
 • nepotřebuje se nahřívat, topí ihned
 • pomůže se sušením prádla bez větrání 

Jaké jsou nevýhody vytápění klimatizací: 

 • narozdíl od radiátorů na vás fouká vzduch 
 • je potřeba ji důsledně čistit 
 • výkon může být omezen venkovní teplotou 
 • při výpadku elektřiny nebude fungovat 

 


Jak to, že klimatizace topí? 

Zjednodušeně řečeno, vnitřní část klimatizace nasává vzduch z interiéru a přebytečné teplo posílá do venkovní jednotky, která se ho v exteriéru zbavuje. V tomto procesu se využívá chladivo, které přenáší teplo mezi oběma jednotkami. Klimatizace s technologií pro topení umí přenos obrátit a "zbavovat se" tepla uvnitř v interiéru. 

A jak se to všechno liší od vytápění elektřinou, například přímotopem? Přímotop příjímá elektrickou energii a s pomocí vysokého odporu zahřívá topné těleso. Klimatizace vlastně nepoužívá elektřinu primárně k ohřevu, ale pouze pro pohon ventilátorů a běh kompresoru. Proto ve srovnání s elektrickým přímotopem přináší topení klimatizací až 70% úsporu na energiích. 

  


Náklady na vytápění klimatizací

Náklady na provoz si můžeme celkem jednoduše orientačně spočítat. Reálný výsledek však podléhá tomu, jakou teplotu doma požadujeme nebo kolik hodin a dní topíme. Pro rychlý nebo podrobný průzkum informací najdete níže stručnou i delší verzi návodu pro výpočet. 

 • Stručná verze

Místnost s podlahovou plochou 32 m2 vytopíte klimatizací s průměrným topným výkonem 2,9 kW, která má průměrný příkon 0,63 kW (model Remko ML 265 DC). Pokud uvažujeme 12 h topení denně a 6 měsíců (180 dní) topné sezóny, bude spotřeba energie na vytápění cca 1 360 kWh (12h x 0,63 kW x 180 dní). Když u svého dodavatele energií zjistíte cenu za 1 kWh, dokážete se dopracovat k možné ceně za vytápění. Nezapomeňte, že vaše aktuální cena za jednotku odebrané elektřiny se v případě nahlášeného vytápění klimatizací sníží třeba o polovinu (jiný tarif).

Pro uvedenou klimatizaci vychází podle tabulkových výpočtů výrobce roční spotřeba energie na vytápění na 743 kWh. Klimatizace totiž neběží stále na průměrný výkon. 

 • Podrobnější vysvětlení 

Nejprve se podívejme, kolik energie spotřebuje provoz klimatizace. Nejprodávanější modely klimatizací Remko ML 265 DC a ML 355 DC mají hodnotu parametru SCOP 4,6. To znamená, že pokud jim dáte 1 kW z elektrické sítě, dodají výkon 4,6 kW (průměr v rámci celého roku). Zmíněné modely nabízí průměrný topný výkon 2,9 a 3,8 kW, který postačuje pro místnosti o objemu 80 m3 a 110 m3 (pokoje 32 m2 a 44 m2). Během vytápění místností budou mít zprůměrovaný příkon 0,63 kW a 0,83 kW. Když vynásobíte spotřebu počtem hodin a dní, kdy budete vytápět, dosáhnete celkové spotřeby energie za topnou sezónu. Při kalkulaci nákladů si vyhledejte v ceníku dodavatele tarif pro domácnosti s tepelným čerpadlem nebo elektrickým vytápěním a podmínky pro jeho získání. 

Výrobce Remko na základě modelových výpočtů stanovil roční spotřebu u klimatizace ML 265 DC na 743 kWh a pro ML 365 DC spotřebu 791 kWh. 


enlightenedDodavatelé pro vytápění elektřinou nabízí tarify s výrazně nižší cenou (aktuálně D57d).


enlightenedParametr SCOP udává poměr mezi dodanou energií a výsledným výkonem v podobě průměrné hodnoty (poměr je odlišný v rámci letních a zimních venkovních teplot). SCOP 4 znamená, že 1 díl energie dodáte a 4 díly vyrobí zařízení.


Srovnání s dalšími zdroji vytápění 

Jednou z předností vytápění klimatizací je rychlý efekt. Díky tomu, že klimatizace fouká teplý vzduch, dostaví se pocit tepla během několika minut. U radiátorů je potřeba počkat na nahřátí vody v zásobníku a pak samotných topných těles, což zabere třeba 30 minut. Podlahové topení potřebuje k vytopení domácnosti řádově hodiny. 

 • Klimatizace vs. tepelné čerpadlo 

Princip klimatizace a tepelného čerpadla je obdobný. Obě zařízení jsou i na pohled prakticky totožná. Tepelné čerpadlo je navržené pro topení v celém objektu a provoz i v silnějších mrazech. Klimatizaci je lepší využít pro vybrané místnosti, kde doplňuje hlavní zdroj tepla. Existují však výjimky, kdy dává smysl, aby se klimatizace stala hlavním zdrojem vytápění, například v pasivních domech. 

 • Kdy přitápět klimatizací? 

Vytápění s klimatizací je nejužitečnější ve chvílích, kdy nechcete nebo nemůžete zapnout hlavní zdroj tepla. Příkladem jsou dny v přechodných obdobích jaro/podzim, kdy nedává smysl zapínat centrální topení na pár hodin. V domácnostech, které jsou závislé na teplárnách, pak klimatizace poskytuje možnost přitopit si podle potřeby i mimo topnou sezónu. 


Nevýhody vytápění klimatizací

Přestože je vytápění klimatizací úsporné a pohodlné, má i svá negativa. Patří mezi ně již zmíněná údržba, které byste v případě trvalého vytápění měli věnovat pozornost každý měsíc. Není to ale nic těžkého, základem je vyčištění (omytí) vzduchového filtru a častější výměna biologického filtru (pokud jej používáte). 

Narozdíl od radiátorů není klimatizace zcela bezhlučná. Při střední zátěži můžete počítat hodnotami okolo 30 dB, což je srovnatelné s provozem ledničky. Moderní klimatizace však mají i Silent režim (tichý/noční režim), který je 10x tišší. 

Třetí nevýhodou je teplý vzduch, který se drží u stropu. Klimatizace také není zdrojem sálavého tepla, ale pokud zvolíte provedení parapetní klimatizace, tak dokáže úspěšně imitovat efekt podlahového topení a topit "od země". 


Topení klimatizací v mrazech 

Pokud zvažujete použít klimatizaci jako hlavní zdroj vytápění, jistě se zamýšlíte nad provozem v mínusových teplotách. Princip tepelného čerpadla i obrácené klimatizace totiž funguje tak, že odebírá tepelnou energii z okolního vzduchu. Když venku panuje mráz, je zisk tepla výrazně ztížen. Klimatizační jednotky určené pro vytápění si hravě poradí s teplotami okolo 0 °C. Pro nižší teploty je potřeba extra vybavení zimní regulací. Řešení s regulací dokáže topit až do -20 °C. 

 • Trocha praxe s tepelnými čerpadly v mrazu

Když si pořizujete tepelné čerpadlo (a pro klimatizaci, coby hlavní zdroj tepla, je to stejné), dobrý prodejce vám poradí pořídit si sekundární vytápění, třeba krbová kamna. Jedním z důvodů je možný výpadek elektrického proudu uprostřed zimy a druhým důvodem je snížená efektivita v mínusových teplotách. Tepelná čerpadla vzduch-voda Remko WKF mají pro nouzové situace přídavné topné tyče, které jsou schopné dohřát topnou vodu v případě dlouhých a silných mrazů. Jedná se ale o pojistku, kterou z ekonomického hlediska nemá smysl využívat trvale. Ze stejných důvodů není výhodné během velmi nízkých venkovních teplot vytápět pouze klimatizací. 


Rada na závěr 

Pokud chcete využívat splitovou klimatizaci jako hlavní zdroj vytápění, poraďte se s odborným prodejcem. Nákup přes e-shop a instalace svépomocí není dobrá cesta. Návrh systému vyžaduje poctivou přípravu a nejedná se o řešení za pár tisíc korun. Zvažte také alternativu v podobě tepelného čerpadla vzduch-vzduch.

 • poraďte se s prodejcem, který má praxi od návrhu po montáž
 • zjistěte si tepelné ztráty domu (PENB)
 • informujte se o rozdílech mezi tepelným čerpadlem a klimatizací 
 • zjistěte, zda aktuálně neběží dotace z progamu Nová zelená úsporám 

Potřebujete klimatizaci pro byt či rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Poptávku nejrychleji zadáte přes e-mail prodej@remko.cz nebo se můžete poradit po telefonu 602 624 240. Dodáváme a montujeme klimatizace na klíč více než 20 let.

 • Informace o ceně či objednání: 602 624 240
 • Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz 

 

Zpět na výpis článků


Související články

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

23. 5. 2023   Klimatizace v rodinném domě výrazně přispívá k celkové pohodě a komfortu bydlení. Dobře zvolená klimatizace vyřeší dusný vzduch během letních...

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z