Jak vybrat mobilní (přenosnou) klimatizaci

Mobilní nebo také přenosná klimatizace je ideálním pomocníkem pro horké letní dny. Oblíbenost těchto zařízení stoupá především díky opakujícím se teplotním rekordům, nižším pořizovacím nákladům a možnosti klimatizaci převézt či uskladnit. Mobilní klimatizaci do domácnosti či kanceláře nakupují zákazníci také proto, že nevyžaduje odbornou montáž či stavební úpravy. 

Několik rychlých tipů: 

  • výbírejte nejprve podle výkonu tak, aby odpovídal velikosti místnosti 
  • ověřte si, jakým způsobem si klimatizace poradí s provzdušněním celého prostoru 
  • nepodceňte vzhled a hlučnost mobilní klimatizace (bude slyše i vidět celý den) 
  • promyslete, jestli by klimatizace měla umět také vytápět (bývá vám zima před začátkem topné sezóny?)

    

Remko má v nabídce jednodílné ale také dvoudílné mobilní klimatizace.


Jak zvolit výkon mobilní klimatizace 

Výpočet vhodného chladícího výkonu pro mobilní klimatizaci zvládnete snadno podle základního pravidla 30 W na 1 m3 viz níže. Při výběru zohledněte i další parametry než samotnou velikost místnosti, například kolik hodin do ní přímo svítí slunce. Místnosti s přímou orientací na jih jsou v létě mnohem více prohřáté než ty s okny na sever či východ. Důležitá je i členitost místnosti, pokud je částečně rozdělená příčkou, bude vhodné vybrat klimatizaci s funkcí Swing, která vzduch lépe "promísí". 

  • Výpočet chladícího výkonu: plochu místnosti (m2) vynásobte výškou stropu (m) a to celé vynásobte výkonem 30 (W)
  • Příklad pro 28 mmístnost je následující: 28 (m2) x 2,5 (m) x 30 (W) = 2 100 W = 2,1 kW

Kromě chladícího výkonu sledujte i vzduchový výkon mobilní klimatizace, který se udává v m3/h a vyjadřuje kolik vzduchu projde klimatizací za hodinu. Pokud klima dobře chladí, ale má slabý průtok vzduchu, bude dosažení tepelného komfortu v celé místnosti velmi složité.

  • Optimální vzduchový výkon odpovídá zhruba 3-4 násobku objemu místnosti
  • Objem místnosti zjistíte, když podlahovou plochu místnosti vynásobíte výškou stropu. 

enlightenedDo místnosti v podkroví nebo s orientací na jih zvolte výkonnější model.


Funkce a technologie mobilních klimatizací 

Mobilní klimatizace jsou dnes běžně vybavené funkcí časovače, automatickým režimem nebo dálkovým ovládáním, takže při srovnávání jejich nastavení nenajdete zásadní rozdíly. Jednotky se však mohou lišit ve funkcích, které souvisí s rovnoměrným chlazením celé místnosti. Důležitá je například funkce Swing, která ochlazený vzduch fouká přes lamely s automatickým naklápěním. S cirkulací vzduchu v místnosti si lépe poradí i oddělené ventilátory - jeden se stará o oběh vzduchu v interiéru a druhý o odvod odpadního teplého vzduchu z místnosti. Velmi zajímavá je invertorová technologie, která zabraňuje kolísání teploty v místnosti. 

Mobilní klimatizace z řady RKL Eco mají funkci Swing a dva nezávislé ventilátory.


Mobilní klimatizace pro alergiky 

V letních měsících stoupá v domácnostech vzdušná vlhkost díky uzavřeným oknům a mobilní klimatizace pomáhají vysoušet vzduch a předcházet vzniku plísní, což alergikům pomáhá. Remko mobilní klimatizace mají vyjímatelný vzduchový filtr, který při pravidelném čištění také přispívá ke zlepšení podmínek pro alergiky. 

Pro domácnosti se silnými alergiky nebo astmatiky jsou vhodná další opatření: 


Vytápění mobilní klimatizací 

Některé mobilní klimatizace umí také topit, přesněji řečeno přitápět. Mobilní klimatizace nenahradí klasický radiátor. V přechodných obdobích jaro/podzim, kdy není topná sezóna, se však přitápění klimatizací vyplatí. Ve srovnání s elektrickými přímotopy je energeticky úsporné

Pro vytápění klimatizací si můžete zvolit: 

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky umí chladit i topit díky funkci tepelného čerpadla. 


enlightenedTepelná čerpadla vzduch-vzduch vypadají stejně jako klimatizace a topí úsporně.


Srovnání modelů mobilních klimatizací Remko

Mobilní klimatizace ze série SKM nabízí základní funkce s automatickou regulací výkonu. Odvod kondenzátu je řešen přes výparník a celková obsluha klimatizace je snadná. Vhodná pro místnosti do 65 m3. Hlučnost 51-54 dB, vzduchový výkon 320 m3/h, energetická účinnost třídy A. 

Mobilní klimatizace ze série SKM nabízí základní funkce s automatickou regulací výkonu. Odvod kondenzátu je řešen přes výparník a celková obsluha klimatizace je snadná. Vhodná pro místnosti do 80 m3. Hlučnost 48-51 dB, energetická účinnost třídy A. 

Mobilní klimatizace ze série MKT mají dva nezávislé ventilátory a automatický odvod kondenzátu výparníkem. Snazší manipulaci zajistí otočná pojízdná kolečka. Vhodná pro místnosti do 80 m3. Hlučnost 49-51 dB, vzduchový výkon 230-325 m3/h, energetická účinnost třídy A.

Mobilní klimatizace ze série MKT mají dva nezávislé ventilátory a automatický odvod kondenzátu výparníkem. Snazší manipulaci zajistí otočná pojízdná kolečka. Vhodná pro místnosti do 90 m3. Hlučnost 49-51 dB, vzduchový výkon 260-340 m3/h, energetická účinnost třídy A.

Mobilní klimatizace ze série RKL mají dva nezávislé ventilátory a automatický odvod kondenzátu výparníkem. Snazší manipulaci zajistí otočná pojízdná kolečka. Klimatizace RKL disponuje funkcí Swing. Vhodná pro místnosti do 90 m3. Hlučnost 48-52 dB, vzduchový výkon 280-410 m3/h, energetická účinnost třídy A.

  

Mobilní klimatizace ze série SKM nabízí základní funkce s automatickou regulací výkonu. Odvod kondenzátu je řešen přes výparník a celková obsluha klimatizace je snadná. Vhodná pro místnosti do 90 m3. Hlučnost 52-54 dB, vzduchový výkon 360 m3/h, energetická účinnost třídy A. 

Mobilní klimatizace ze série RKL mají dva nezávislé ventilátory a automatický odvod kondenzátu výparníkem. Snazší manipulaci zajistí otočná pojízdná kolečka. Klimatizace RKL disponuje funkcí Swing. Vhodná pro místnosti do 100 m3. Hlučnost 49-53 dB, vzduchový výkon 280-410 m3/h, energetická účinnost třídy A.

  

Dvoudílná mobilní klimatizace RKL má dvě jednotky s vlastním výkonem (vnitřní a vnější). Tepelný komfort zajistí invertorová technologie, provoz zpříjemní automatický odvod kondenzátu. Klimatizace RKL disponuje funkcí Swing. Vhodná pro místnosti do 120 m3. Hlučnost vnitřní jednotky 47- 54 dB, vzduchový výkon vnitřní jednotky 350-550 m3/h a 750-930 m3/h vnější jednotky, energetická účinnost třídy B.

    

Nástěnná klimatizace KWT je samostatná jednotka 2v1 určená pro chlazení i topení s funkcí tepelného čerpadla a invertorovou technologií. K provozu jí stačí dvě průchodky stěnou a zásuvka. Vhodná pro místnosti do 80 m3. Hlučnost 45-58, vzduchový výkon 270-400 m3/h, energetická účinnost třídy A+ pro chlazení a třídy A pro topení.

         


enlightenedRemko klimatizaci si můžete také pronajmout v naší půjčovně mobilních klimatizací


 

Zpět na výpis článků


Související články

Jak vybrat klimatizaci?

24. 4. 2023     Rozhodli jste se, že si letní měsíce zpříjemníte pomocí klimatizace? Pokud ano, jistě hledáte model, který bude odpovídat vašim...

Jak vybrat klimatizaci?

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

17. 4. 2023   Nabídka nástěnných split klimatizací je široká a výběr se proto může zdát nad lidské síly. Postačí však znát pěti základních pravidel...

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci