Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

Nabídka nástěnných split klimatizací je široká a výběr se proto může zdát nad lidské síly. Postačí však znát pěti základních pravidel a budete s vybraným modelem spokojeni. Podle čeho tedy nástěnnou klimatizaci vybrat? 

  • Výkon klimatizace
  • Provedení klimatizace
  • Vzhled a design
  • Dodatečné funkce (například pro alergiky) 
  • Dostupnost servisu a náhradních dílů 

enlightenedPomoc s výběrem na prodej@remko.cz nebo Messengeru


1. Výkon nástěnné split klimatizace 

Ohledně výkonu nástěnné klimatizace byste v první řadě měli vědět, že se obecně doporučuje použít 1 vnitřní jednotku na 1 místnost. Pro klimatizování více místností tedy zvolte spíše multisplitovou klimatizaci, která má jednu vnější jednotku a více jednotek vnitřních.

  • Chladící výkon

Dalším zásadním kritériem je chladící výkon, který se u bytových klimatizací pohybuje v rozmezí cca od 2,6 kW do 7 kW (pro kancelářské prostory najdete i klimatizace s výkonem 10 -14  kW). 

Chladící výkon klimatizace

Orientační objem místnosti

Orientační plocha místnosti (strop 2,5 m)

Odpovídající klimatizace Remko

2,6 kW 80 m3 32 m2 BL 264ML265RVT 265SKW 261 
3,5 kW 100 m3 40 m2 BL 354ML 355RVT 355SKW 351ATY 356
5,2 kW 160 m3 64 m2 ML 525SKW 521
7 kW 230 m3 92 m2 ML 685
  • Vzduchový výkon

Kromě chladícího výkonu zohledněte i vzduchový výkon, který by měl odpovídat zhruba 3 násobku objemu místnosti. Pokud nástěnná klimatizace dobře chladí, ale nedokáže "přefiltrovat" veškerý vzduch v místnosti, pak v její blízkosti bude "zima" a ve vzdálenějších částech naopak teplo. 

Objem místnosti  Potřebný vzduchový výkon (orientační)
80 m3 od 240 m3/h
100 m3 od 300 m3/h

2. Provedení nástěnné klimatizace 

Nástěnné splitové klimatizace se vyrábí v provedení pod strop nebo také pod parapet. Druhá varianta se používá především v místnostech s výrazně zkoseným stropem. Existují také nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky, které si vystačí pouze se dvěma průchodkami zdí.

  • Topení s parapetní klimatizací

Při výběru provedení nástěnné klimatizace zvažte, jak často budete s klimatizací přitápět, parapetní klimatizace ohřívají vzduch u země a imitují tak podlahové topení. Pocit tepelného komfortu tak může být vyšší než u podstropních jednotek. 


3. Vzhled a design klimatizace

Volba vzhledu je čistě na vašich požadavcích a preferencích. Do světlých interiérů zapadne lépe bílé provedení, prostory se sytými teplými barvami může doplnit klimatizace s černým designem. Zajímavým detailem klimatizace může být promítnutý displej skrz přední kryt.

  • Kryty na vnější jednotku

Venkovní jednotka by měla být především odolná a funkční, ale její vzhled je častým trnem v oku. Existuje však řešení v podobě patentovaných krytů venkovní jednotky, které Remko vyvinulo v 5 barevných provedeních. 

   


4. Dodatečné funkce 

Nástěnné klimatizace disponují celou řadou dodatečných funkcí a vlastností. Které ale jsou podstatné? Pokud si klimatizaci plánujete instalovat do místnosti, kde spíte, tak pro vás bude důležitá funkce Tichý režim, ve kterém klimatizace zcela minimalizuje provozní hlučnost na úroveň cca 20 dB (A).

Do domácnosti s alergikem volte klimatizaci s funkcí samočištění, ionizací vzduchu a možností přidat dodatečný jemný vzduchový filtr. V kancelářích nebo pracovnách je zajímavou volbou klimatizace se senzorem pohybu, která umí nasměrovat výstup vzduchu na osoby v místnosti nebo naopak mimo ně. 


5. Dostupnost servisu a náhradních dílů 

Nástěnná klimatizace je zařízení, které si kupujete na několik let. Proto je důležité vybrat si takového výrobce, který již má patřičnou historii a zaručuje budoucí servis a záruku. Například Remko dnes vyrábí již 4. a 5. generaci splitových klimatizací, to znamená, že jednotky v současné nabídce prošly několikaletým vývojem. 

Kromě nákupu budete potřebovat i dostupné náhradní příslušenství, třeba jemné vzduchové bio filtry vyžadují výměnu každý rok. Před objednávkou si raději ověřte, že prodejce má od výrobce náhradní díly trvale k dispozici. My v Remku toto zázemí máme. 

Zjistěte si, jak a kde probíhá servis nebo reklamace. Přeprodejci nejlevnějších klimatizací nemají vlastní reklamační techniky, kteří dokáží operativně vyřešit poruchu. Remko má stálé zázemí v Praze a vlastní servisní tým techniků, kteří řeší instalace po celé České republice. 


Další užitečné odkazy

 

Zpět na výpis článků


Související články

Jak vybrat klimatizaci?

24. 4. 2023     Rozhodli jste se, že si letní měsíce zpříjemníte pomocí klimatizace? Pokud ano, jistě hledáte model, který bude odpovídat vašim...

Jak vybrat klimatizaci?

Jak vybrat mobilní (přenosnou) klimatizaci

20. 3. 2023   Mobilní nebo také přenosná klimatizace je ideálním pomocníkem pro horké letní dny. Oblíbenost těchto zařízení stoupá především díky opakujícím se...

Jak vybrat mobilní (přenosnou) klimatizaci

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

23. 5. 2023   Klimatizace v rodinném domě výrazně přispívá k celkové pohodě a komfortu bydlení. Dobře zvolená klimatizace vyřeší dusný vzduch během letních...

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

Jakou klimatizaci pro alergiky?

26. 6. 2023   V tomto článku se dozvíte především o možnostech nástěnných splitových klimatizací, které dokáží pomoci alergikům a astmatikům. Mobilní...

Jakou klimatizaci pro alergiky?