Jakou klimatizaci pro alergiky?

V tomto článku se dozvíte především o možnostech nástěnných splitových klimatizací, které dokáží pomoci alergikům a astmatikům. Mobilní klimatizace v tomto ohledu nemohou zvládnout totéž, protože přidaná technologie úpravy vzduchu zkrátka vyžaduje prostor, který v monobloku mobilní klimatizace nezbývá. Pokud tedy potřebujete výhradně mobilní klimatizaci, tak ji zkombinujte s certifikovanou čističkou vzduchu


Potřebujete klimatizaci pro byt či rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Poptávku nejrychleji zadáte přes e-mail prodej@remko.cz nebo se můžete poradit po telefonu 602 624 240. Dodáváme a montujeme klimatizace na klíč více než 20 let.

 • Informace o ceně či objednání: 602 624 240
 • Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz 

Vliv klimatizace na alergii, astma, atopii

Všechna tři onemocnění obecně souvisí s reakcí imunitního systému. Jedná se o velmi rozšířené civilizační choroby a pacienti si vytváří ochranné návyky, aby se vyhnuli spouštěčům jejich potíží. Domácnost je místo, kde mohou omezit přístup alergenů, pylu, roztočů či plísní z venkovního prostředí. V letních měsících ale přichází problém s neústupným vedrem za zavřenými okny. Klimatizace je jasným řešením, jenže základní modely během provozu víří vzduch a s ním i prach a ostatní částice. Proto je vhodné, aby klimatizace měla extra vybavení a odpovídající filtraci určenou pro alergiky. 

 • Co klimatizace dokáže: 
 • odvlhčit vzduch (za zavřenými okny se hromadí vlhkost, která podporuje plísně) 
 • vyčistit vzduch od bakterií, spór plísní, prachu, kouře 
 • snížit celkovou únavu, která má vliv na obranyschopnost organismu 
 • předchází překrvení a otoku sliznice z horka

Typy filtrace nejen pro alergiky 

 • Vzduchový filtr

Za prvé je dobré vědět, že každá klimatizace má vzduchový filtr. Jeho účelem je zabránit větším tělesům (třeba zvířecím chlupům), aby zanesly vnitřek zařízení. To znamená, že vzduchový filtr je základním příslušenstvím a nikoli filtrem alergenů ani podobně malých částic. Naopak představuje prvek, který se zanáší, a vyžaduje pravidelné čištění (obvykle je omyvatelný). 


enlightenedVzduchový filtr je obyčejné příslušenství


 • Biologický filtr

Za druhé se můžete setkat s biologickým filtrem, což je velmi jemný mechanický filtr, který dokáže zachytit částice velikosti prachu nebo bakterie. Tuto filtrační vložku je nutné měnit každý rok (nebo podle doporučení výrobce). Biologické filtry mohou obsahovat stříbro nebo nějakou jinou složku, která zabíjí bakterie. Přesto je nutné je vyměňovat a nepokoušet se je prát nebo čistit. Pokud je filtr skutečně schopný zachytit mikroskopické částečky, pak je nikdy 100% nedostanete ven. Biologický filtr s neomezenou životností nedává smysl. 


enlightenedBiologický filtr je nutné měnit


 • Ionizace vzduchu 

Za třetí existuje princip bipolární ionizace, který mimochodem objevil Albert Einstein v horském sanatoriu Švýcarských Alp. Horský vzduch, stejně jako vzduch po bouřce nebo u vodních ploch je "tak nějak čistí". Za to může právě bipolární ionizace neboli proces, který obohacuje vzduch o kladné a záporné ionty. Nabité částice ve vzduchu na sebe dokáží navázat částečky prachu, kouře, plísní a dalších znečištění a společně s nimi pak klesnou dolů. Tím pádem je nelze vdechnout. Celá funkce aktivního kyslíku (iontů) končí tím, že nabourá a zničí buněčnou strukturu navázané bakterie čí plísně a doslova ji zneškodní.

Klimatizace Remko s bipolární ionizací nesou označení "funkce BioClean" a najdete je ve všech produktových řadách splitových klimatizací. Biologický filtr najdete u série klimatizací ML, klimatizace ATY a klimatizací RVT.


enlightenedIonizace čistí vzduch přirozeně a bezpečně


Alergie si žádá údržbu klimatizace

Údržba klimatizace by měla být samozřejmá i v domácnostech bez alergiků či astmatiků. Pojďme si tedy sjednotit představu o potřebné péči. Nástěnná klimatizace má dvě části - vnitřní a venkovní. Na venkovní jednotku se občas zapomíná, ale zaslouží si přinejmenším kontrolu zanesení ochranné mřížky a její případné ometení. Vnitřní jednotka se těší větší pozornosti, protože je přímo v interiéru. 

 • Údržba vnitřní jednotky znamená: 
 • omytí nebo očištění vyjímatelného vzduchového filtru (min. 1x ročně)
 • omytí nebo očištění lamel, přes které proudí ochlazený vzduch (podle potřeby) 
 • výměnu vložky biologického filtru (min. 1x ročně)

Jsou také úkony, na které je vhodné zavolat profesionální servis. Mezi ně patří například čištění odtokové trubice na kondenzát a vnitřní čištění a desinfekce klimatizačních jednotek. Odborný servisní technik dokáže zkontrolovat i hladinu chladiva a případně jej doplnit. V rámci servisu se tedy zvládne mnohem více než jen čištění. 


Jak vybrat spolehlivou klimatizaci pro alergiky? 

Klimatizace se během několika let staly běžným domácím spotřebičem. S poptávkou narostla i nabídka nových prodejců, kteří z Číny dováží narychlo konstruované klimatizace s nízkou kvalitou, zjednodušeně "rychlokvašky". U takových zařízení nelze hledat záruku chladícího výkonu, natož filtračních parametrů. Existují však různé asociace odborníků, kteří výrobky testují a známkují. Pokud je pro vás jistota čistoty vzduchu zásadní, vybírejte nejen podle uživatelských hodnocení, ale i podle hodnocení techniků nebo zkušebních ústavů. 

Například Remko, jakožto německá značka, nese pečeť kvality německého profesního sdružení Fachverband Gebäude-Klima e.V.. Hodnocení se odvíjí mimo jiné i od toho, jak přesně daný výrobek splňuje parametry uváděné výrobcem


enlightenedHodnocení zkušebního ústavu má vyšší hodnotu než recenze uživatelů. 


Proč spojovat téma alergií s klimatizacemi? 

Pokud sami netrpíte alergií nebo astmatem či atopií, může se vám zdát výběr klimatizace podle úrovně filtrace zbytečný. V České republice však zhruba 1/4 obyvatel trpí alergií a třeba pylová sezóna trvá až 10 z 12 měsíců v roce. Většina alergenů se navíc váže ve vzdušné vlhkosti, která při zavřeném okně rychle stoupá. Odhaduje se, že průměrná rodina denně vyprodukuje až 10 l vodní páry.

Kvalita vzduchu má vliv na celkovou pohodu nejen u alergiků, ale také u zcela zdravých lidí. V letním parnu rychle klesá schopnost koncentrovat se na práci a možnost spánku v odpovídajících teplotních podmínkách je k nezaplacení. 


Potřebujete klimatizaci pro byt či rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Poptávku nejrychleji zadáte přes e-mail prodej@remko.cz nebo se můžete poradit po telefonu 602 624 240. Dodáváme a montujeme klimatizace na klíč více než 20 let.

 • Informace o ceně či objednání: 602 624 240
 • Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz 

 

Zpět na výpis článků


Související články

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

17. 4. 2023   Nabídka nástěnných split klimatizací je široká a výběr se proto může zdát nad lidské síly. Postačí však znát pěti základních pravidel...

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

23. 5. 2023   Klimatizace v rodinném domě výrazně přispívá k celkové pohodě a komfortu bydlení. Dobře zvolená klimatizace vyřeší dusný vzduch během letních...

Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

Speciality mezi klimatizacemi

27. 6. 2023   Klimatizace na stěnu, na kolečkách, bílá, stříbrná, s Wi-Fi ovládáním - to všechno už běžně známe a má to každá druhá domácnost. Dokáže klimatizace...

Speciality mezi klimatizacemi