Klimatizace pro rodinný dům od A do Z

Klimatizace v rodinném domě výrazně přispívá k celkové pohodě a komfortu bydlení. Dobře zvolená klimatizace vyřeší dusný vzduch během letních veder i vtíravý chlad v přechodných obdobích roku. Pokud pracujete z domova, pak je klimatizace jeden z nejdůležitějších spotřebičů, které si můžete pořídit, protože právě okolní teplota významně ovlivňuje naši schopnost koncentrace


Potřebujete klimatizaci pro rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Poptávku nejrychleji zadáte přes e-mail prodej@remko.cz nebo se můžete poradit po telefonu 602 624 240. Dodáváme a montujeme klimatizace na klíč více než 20 let.

 • Informace o ceně či objednání: 602 624 240
 • Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz 

Jaké jsou typy klimatizace pro rodinný dům? 

Klimatizace, které si můžete pořídit do rodinného domu, se dělí podle technického provedení a podle umístění. Pokud dělíme podle typu provedení, tak se nabízí klimatizace splitové (jedna vnější jednotka a jedna vnitřní) nebo klimatizace multisplitové (jedna vnější jednotka a až 5 vnitřních jednotek). Možná jste slyšeli i pojem centrální klimatizace. Je to obdoba multisplitového řešení, jen s jiným vedením chladiva mezi jednotkami. 

  

Lze si také zvolit mobilní klimatizaci, která může být jednodílná (pouze vnitřní jednotka s hadicí pro odvod tepla ven) nebo dvoudílná (jedna vnitřní jednotka a jedna vnější jednotka).

  

Třetím typem jsou kompaktní klimatizace bez venkovní jednotky v provedení monoblok, které se instalují napevno, ale protože nemají venkovní jednotku, lze je v případě potřeby odmontovat. V stěně po nich zůstávají dvě průchodky, které je možné zazátkovat. Kompaktní klimatizace Remko lze označit jako dvouhadicové mobilní klimatizace.

U splitových nebo multisplitových klimatizací existuje celá škála možností provedení vnitřní jednotky. Jinými slovy řečeno, vnitřní část klimatizace nemusí mít pouze podobu bílého zařízení namontovaného na stěnu pod stropem. Remko splitové i multisplitové klimatizace najdete v provedení na stěnu, do stropního podhledu nebo pod parapet (parapetní řešení oceníte u skosených stropů). 


Srovnání typů klimatizací pro rodinný dům

Při výběru klimatizace do domu je potřeba zohlednit nejen cenu a vzhled samotného zařízení, ale také náklady na montážní práce a požadavky na zásah do interiéru. Klimatizační jednotky jsou mezi sebou propojeny potrubím, ve kterém obíhá chladivo. Potrubí je v interiéru schované do bílé krycí lišty (pokud není možnost využít podhledy). Množství vnitřních rozvodů chladiva a stavební přípravy pro jeho vedení jsou při volbě klimatizace často rozhodující. 

 • Splitová klimatizace pro rodinný dům 

Splitová klimatizace má i pro rodinný dům s více místnostmi většinou nejlepší poměr cena vs. užitek. V rámci montáže se spotřebuje méně materiálu (vedení chladiva) a vyžaduje minimální stavební zásah. Pokud nainstalujete jednu vnitřní klimatizační jednotku do místnosti, která není uzavřená, poradí si klimatizace i s vedlejšími prostory, je ale třeba počítat se slabším efektem. Proto častým řešením u rodinných domů a jiných členitých objektů je montáž více splitových jednotek (typicky pro obývací pokoj a ložnici). 

yes minimum stavebních zásahů 

yes vhodné pro 1-4 vnitřní jednotky 

 

 • Multisplitová klimatizace pro rodinný dům

Multisplitová klimatizace poskytuje skupinové ovládání všech jednotek, jako jednoho celku. Pro různé místnosti přitom můžete zvolit různé provedení vnitřních klimatizačních jednotek (nástěnné, parapetní apod.). Nevýhodou je nutnost propojení jednotek mezi sebou. To v praxi znamená vyšší náročnost montáže a větší zásah do interiéru (vedení chladiva v interiéru). Podstatná je také přesně daná maximální vzdálenost mezi jednotkami, která musí být dodržena. 

yes možnost centrálního řízení

yes vhodné do 5 vnitřních jednotek 

 

 • Centrální klimatizace pro rodinný dům

Montáž centrální klimatizace pro rodinný dům je spíše ojedinělým řešením. Častější využití nachází u penzionů nebo malých hotelů. Ve srovnání s multisplit klimatizací potřebuje centrální klimatizace méně propojovacího potrubí a zvládne až 20 vnitřních jednotek na jednu vnější. Rozdíl je v tom, že multisplitová klimatizace propojuje zvlášť každou vnitřní jednotku s tou vnější, zatímco centrální klimatizace využívá páteřní vedení chladiva (podobně, jako u vodovodních trubek). 

yes méně propojovacího potrubí (úspora času a nákladů) 

yes vhodné pro 10 - 20 vnitřních jednotek 


 enlightenedRozsáhlejší klimatizace nad 20 jednotek se řeší s pomocí chillerů.


Jaký výkon klimatizace pro rodinný dům zvolit? 

Výkon klimatizace pro rodinný dům je možné orientačně spočítat podle objemu nebo plochy jednotlivých místností, kam plánujete instalovat vnitřní jednotku. Při výběru se zohledňuje chladící výkon (nebo i topný) a vzduchový výkon. Chladící výkon se běžně udává v kW nebo nově v tzv. BTu jednotkách. Vzduchový výkon vyjadřují m3/h. 

 • Chladící výkon 

Promyslete si nejprve, do kterých místností byste rádi klimatizaci umístili, a jaké mají rozměry. Podle toho si vyberte odpovídající vnitřní klimatizační jednotku. 

Chladící výkon klimatizace

určený v kW

Orientační objem místnosti

nebo plocha (strop 2,5m)

Odpovídající klimatizace

z nabídky Remko

2,6 kW

80 m3 (32 m2)

BL 264ML265RVT 265SKW 261 
3,5 kW 

100 m(40 m2)

BL 354ML 355RVT 355SKW 351ATY 356
5,2 kW

160 m(64 m2)

ML 525SKW 521
7 kW 

230 m3  (92 m2)

ML 685
 • Vzduchový výkon 

Kromě chladícího výkonu zohledněte i vzduchový výkon, který by měl odpovídat zhruba 3 násobku objemu místnosti. Pokud je klimatizace schopná dodat perfektní chladící výkon, ale nedokáže "přefiltrovat" a tím pádem ochladit veškerý vzduch v místnosti, není to vhodné řešení. 

Orientační objem místnosti

nebo plocha (strop 2,5m)

Potřebný vzduchový výkon

(orientačně)

80 m (32 m2) od 240 m3/h
100 m(40 m2) od 300 m3/h
160 m(64 m2) od 480 m3/h
230 m(92 m2) od 690 m3/h

Kolik stojí klimatizace pro rodinný dům? 

Cena klimatizace pro rodinný dům se skládá ze dvou částí - cena za samotné zařízení a cena za montáž včetně potřebného materiálu. Kolik stojí nejprodávanější nástěnné splitové klimatizace zjistíte poměrně snadno - třeba na našem e-shopu v kategorii nástěnné splitové klimatizace. Jaké náklady s sebou nese montáž lze obecně také nastínit - jedná se o částku zhruba 6.800 Kč + DPH pro obvyklou instalaci splitové klimatizace 1 vnitřní + 1 vnější jednotka. 

U rodinných domů padne obvykle volba na instalaci více jednotek. V takovém případě hodně záleží na tom, zda si zvolíte více splitových klimatizací nebo jednu multisplitovou, protože u multisplitových jednotek nelze určit univerzální cenu montáže a také bude záležet na tom, kolik a které vnitřní jednotky si vyberete. 

Pro lepší představu o ceně:

 • nejprodávanější výkon klimatizací je 2,6 kW, vhodný pro pokoje do 32 m2
 • splitové klimatizace Remko s výkonem 2,6 kW stojí od 23 700 Kč do 31 600 Kč včetně DPH 
 • druhým nejpoptávanějším typem jsou splitové klimy s výkonem 3,5 kW (do 40 m2)
 • Remko klimatizace 3,5 kW stojí od 27 100 Kč do 34 100 Kč včetně DPH
 • multisplitová klimatizace se 2 vnitřními jednotkami 5,3 kW stojí 67 330 Kč včetně DPH

Potřebujete klimatizaci pro rodinný dům? 

Návrh řešení a cenovou nabídku pro vás rádi připravíme. Poptávku nejrychleji zadáte přes e-mail prodej@remko.cz nebo se můžete poradit po telefonu 602 624 240. Dodáváme a montujeme klimatizace na klíč více než 20 let.

 • Informace o ceně či objednání: 602 624 240
 • Nezávazná poptávka návrhu: prodej@remko.cz 


Zpět na výpis článků


Související články

Jak vybrat klimatizaci?

24. 4. 2023     Rozhodli jste se, že si letní měsíce zpříjemníte pomocí klimatizace? Pokud ano, jistě hledáte model, který bude odpovídat vašim...

Jak vybrat klimatizaci?

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

17. 4. 2023   Nabídka nástěnných split klimatizací je široká a výběr se proto může zdát nad lidské síly. Postačí však znát pěti základních pravidel...

Jak vybrat nástěnnou splitovou klimatizaci

Jakou klimatizaci pro alergiky?

26. 6. 2023   V tomto článku se dozvíte především o možnostech nástěnných splitových klimatizací, které dokáží pomoci alergikům a astmatikům. Mobilní...

Jakou klimatizaci pro alergiky?

Speciality mezi klimatizacemi

27. 6. 2023   Klimatizace na stěnu, na kolečkách, bílá, stříbrná, s Wi-Fi ovládáním - to všechno už běžně známe a má to každá druhá domácnost. Dokáže klimatizace...

Speciality mezi klimatizacemi

Úsporné vytápění klimatizací

28. 6. 2023   Klimatizace dokáže být velmi multifunkční spotřebič. Postará se o ochlazení v létě, vytápění v přechodných obdobích nebo v zimě a uspěje i jako...

Úsporné vytápění klimatizací