4 + 1 rada pro výběr tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo snižuje náklady na energii a ve srovnání s konvenčními topnými systémy chrání životní prostředí, protože nevytváří energii ze spalování. Hlavním zdrojem energie pro tepelné čerpadlo je sluneční teplo ve vzduchu nebo teplo ze země. Proto svým provozem pomáhá snižovat emise CO2. Tepelná čerpadla REMKO navíc umožňují připojení fotovoltaických systémů, takže jejich provoz lze pokrýt i zelenou energií. 

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda je v současné době jeden z nejefektivnějších a nejvyhledávanějších způsobů vytápění.


Rada č.1 - Zjistěte, jak tepelné čerpadlo funguje  

Tepelné čerpadlo funguje podobně jako chladnička, jen celý proces běží naopak. Chladnička odebírá teplo ze svého interiéru a vyzařuje ho přes zadní stranu ven do místnosti. Tepelné čerpadlo čerpá teplo ze svého okolí (vzduch/voda/země) a převádí jej na energii, která vytápí domácnost. Podrobnější popis najdete v článku Princip tepelného čerpadla.

Celý systém potřebuje k provozu dodat elektrickou energii a právě poměr mezi odebranou elektrickou energií a výkonem čerpadla je jedním ze základních kritérií při výběru. Například tepelná čerpadla REMKO dodávají 100% výkonu, který je složený z 25% elektrické energie a 75% energie z okolního prostředí. Jednoduše řečeeno - čerpadlo si vezme ze zásuvky 1kW a ve výsledku vytápí nebo ohřívá vodu výkonem 4kW. Pokud máte na střeše fotovoltaickou elektrárnu, pak čerpadlo použije vaši vyrobenou elektřinu a náklady se ještě sníží.  

 • Nejenom teplo, ale i chlad

Výhody tepelného čerpadla oceníte nejen během zimních měsíců, kdy váš dům udržuje příjemně vytopený. Jeho princip dokážete využít i obráceně během léta. Tepelné čerpadlo totiž může být velmi výkonnou klimatizační jednotkou


Rada č.2 - Vyberte vhodný typy tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo dostalo svůj název hlavně proto, že dokáže čerpat energii z okolního prostředí. Na trhu jsou dostupná čerpadla, která jako zdroj tepla využívají energii ze vzduchu, vody či země. Získanou tepelnou energii tepelné čerpadlo přenáší do vzduchu nebo vody.

Výsledkem jsou 4 nejčastější kombinace: 

 • Tepelné čerpadlo voda – voda 

Tepelné čerpadlo voda-voda dokáže čerpat teplo z podzemní vody, které dále předává do vody ve vašem topném systému. Pokud máte k dispozici podzemní vodu v přijatelné hloubce, tak při vhodné teplotě dosahuje tento typ čerpadel nejvyšších ročních výkonnostních faktorů (konstatní teplota 8-12 °C zaručuje optimální provoz). Tepelné čerpadlo voda-voda potřebuje dvě studny. Z první zdrojové studny se voda vytahuje a do druhé vsakovací studny se voda vrací. Vzdálenost mezi oběma studnami by měla být nejméně 15 m a pro topný výkon 1 kW potřebujete průtok vody 250 litrů za hodinu. 


enlightenedPokud uvažujete o tom, že si pořídíte tepelné čerpadlo voda - voda, pak otestujte průtok vody a hodnoty látek obsažených ve vodě (železitá, vápenná, tvrdá voda atp. čerpadlu nesvědčí). Nezapomeňte také na povolení dle vodního zákona.


 • Tepelné čerpadlo země – voda

Tepelné čerpadlo země-voda čerpá teplo ze země a dále ho předává do vody v topném systému. Tato čerpadla disponují vysokým topným faktorem a vyrovnaným výkonem. Existují dvě varianty provedení. V případě omezeného prostoru pro instalaci zvolte tepelné čerpadlo s geotermálním vrtem. To znamená, že do země necháte umístit sondy, které odvádí teplo z půdy. Vrt pro sondu musí provést certifikovaná firma a budete potřebovat i stavební povolení pro vodní stavbu. Druhou variantou provedení tepelného čerpadla země - voda jsou plošné kolektory, které se instalují 120 - 150 cm pod terén. V kolektorech proudí roztok solanky, který se ohřívá energií v půdě a tuto energii přenáší tepelné čerpadlo do topné soustavy. 

  


  enlightenedVelikost plochy kolektorů by měla být asi 2x větší než plocha, kterou vytápí topná soustava. Je také dobré vědět, že pokud z půdy pod svou zahradou odvádíte teplo, pak rostliny na zahradě mohou stagnovat.


 •   Tepelné čerpadlo vzduch – voda 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je zřejmě nejprodávanější typ tepelného čerpadla. Pro jeho provoz totiž nepotřebujete žádné složité přípravy na pozemku (studna, vrt). Využívá energii z okolního vzduchu a získané teplo dále předává vodě v topném systému. Tepelná čerpadla vzduch - voda fungují bezproblémově i při zimních venkovních teplotách. Můžete na ně napojit podlahové topení, radiátory i ohřev teplé vody v akumulační nádrži. Mezi přední dodavatele v oblasti těchto čerpadel patří právě naše značka REMKO.


enlightenedVytápění nižší teplotou vody je výrazně úspornější. Pokud v domě plánujete instalaci radiátorů, zvolte raději delší a víceřadé provedení pro nízkoteplotní vytápění (35-40°C). Komfort v domácnosti bude přesto lepší než s menším radiátorem zásobeným vysokými teplotami. 


 • Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje na stejném principu jako čerpadla vzduch - voda. Také využívá energii z okolního vzduchu a získané teplo dále přenáší do domácnosti. V interiéru však netopí přes radiátory, ale přes vnitřní jednotky vzhledově podobné například nástěnné klimatizaci. Výhodou může být například úspora místa, protože klasické radiátory kolem sebe potřebují nezastavěný prostor. Tepelná čerpadla Remko s principem vzduch-vzduch využívají invertorovou technologii, která zabraňuje kolísání teploty v interiéru.


enlightenedInvertorová technologie tepelných čerpadel vzduch - vzduch nahrazuje "starý dobrý" přepínač zapnuto/vypnuto. Čerpadlo plynule reguluje svůj výkon a tím snižuje spotřebu energie.


Rada č.3 - Zorientujte se v označení účinnosti

Každé tepelné čerpadlo má určitý výkon, který vyjadřuje, kolik tepla je čerpadlo schopné dodat. Výkon je to první, podle čeho budete tepelné čerpadlo vybírat. Druhý rozhodující parametr při výběru pro vás bude nejspíše účinnost, přesněji takzvaný topný faktor COP či SCOP. Ten totiž popisuje, kolik elektřiny čerpadlo spotřebuje pro výrobu daného množství tepla. Čím vyšší je hodnota topného faktoru, tím efektivnější je tepelné čerpadlo.

 • COP = topný faktor vyjadřuje, poměr mezi okamžitým odebraným a dodaným výkonem. COP 4 znamená, že čerpadlo spotřebovává 1 kW (ze zásuvky) a dodává 4 kW. V běžném provozu tato hodnota kolísá podle aktuálních podmínek (teplota, odběr). 
 • SCOP = průměrný topný faktor je při výběru užitečnější, protože ukazuje zprůměrovanou hodnotu COP za celou topnou sezónu. Zatímco se COP měří v konkrétním okamžiku (podmínky se mohou lišit), SCOP shrnuje výslekdy účinnosti v různých teplotních podmínkách. 

Rada č.4 - Najděte správný výkon 

Jak zjistit, který výkon tepelného čerpadla bude ten pravý? Nejsnazším řešením je získat tuto informaci z průkazu energetické náročnosti budovy (PENB), který vám zpracuje energetický specialista. Pokud chcete žádat o dotaci na pořízení tepelného čerpadla, pak je takový dokument přímo vyžadován.

Pro předběžný výběr nebo nákup bez dotací je vhodné připravit si k ruce projektovou dokumentaci domu (nebo alespoň půdorysy), počet osob v domácnosti (kvůli ohřebu vody) a základní popis konstrukce budovy (z čeho jsou zdi, střecha, má dům zateplení atp.). Důležitou roli hraje také lokalita, protože průměrné teplotní podmínky v horských oblastech se budou od slunné jižné Moravy výrazně lišit. 


A rada na závěr? 

Šetřete jenom tolik, kolik je nezbytně nutné. Víme, že i vy se budete při výběru rozhodovat také podle ceny. U tepelného čerpadla se vyplatí připlatit si, jelikož dražší čerpadla mají lepší dílenské zpracování a hlavně nižší spotřebu. 

Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo nejsou malé, jedná se o investici řádově v nižších stovkách tisíc korun. Návratnost je však velmi dobrá. Pokud vlastníte novostavbu, kam chcete tepelné čerpadlo umístit, vrátí se vám pořizovací náklady do tří až pěti let. Pokud máte starší objekt, rozhodně zoufat nemusíte, jelikož zde je návratnost spočítána přibližně na dvojnásobek. Vytápění tepelným čerpadlem vyjde levněji, než vytáůění s kotlem na elektřinu, plyn nebo tuhá paliva. Pokud se tedy aktuálně nacházíte v období, kdy řešíte vytápění, rozhodně dejte tepelnému čerpadlu šanci. 

 • Ověřte si vypsané dotace

Pokud se rozhodnte vyměnit stávající neekologický zdroj tepla za tepelné čerpadlo, pak nezapomeňte na možnost využít dotace z programu Nová zelená úsporám. REMKO tepelná čerpadla splňují potřebná kritéria pro přiznání dotačních titulů. Výše dotací vám nákup podstatně zpříjemní. Je potřeba mít vlastní prostředky na nákup, protože dotace se proplácí zpětně, ale stojí to za to.

Přehled aktuálních dotací na tepelná čerpadla: 

 • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody - 100 000 Kč
 • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody - 80 000 Kč
 • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody připojení k fotovoltaickému systému - 140 000 Kč
 • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch - 60 000 Kč 

Podívejte se na naší nabídku tepelných čerpadel. Rádi Vám poradíme! Dále si můžete přečíst informace o návratnosti tepelných čerpadel nebo jejich účinnosti.

 

Zpět na výpis článků


Související články

Princip tepelného čerpadla

10. 4. 2023   Tepelná čerpadla prochází obdobím velmi silné poptávky. Důvodem jsou rostoucí náklady na energie, ekologické normy i nabídka dotací z...

Princip tepelného čerpadla

Účinnost tepelného čerpadla

18. 8. 2023   V souvislosti s tepelnými čerpadly se velmi často hovoří o jejich účinnosti a topném faktoru. Výrobci tepelných čerpadel dokládají kvalitu...

Účinnost tepelného čerpadla