Účinnost tepelného čerpadla

V souvislosti s tepelnými čerpadly se velmi často hovoří o jejich účinnosti a topném faktoru. Výrobci tepelných čerpadel dokládají kvalitu svých zařízení také energetickými štítky, ale jak se v parametrech vyznat? 

Co ovlivňuje účinnost tepelného čerpadla: 


Co je to COP a SCOP?

Každé tepelné čerpadlo má určitý výkon, který vyjadřuje, kolik tepla je čerpadlo schopné dodat. Výkon je to první, podle čeho budete tepelné čerpadlo vybírat. Druhý rozhodující parametr při výběru pro vás bude nejspíše účinnost, přesněji takzvaný topný faktor COP či SCOP. Ten totiž popisuje, kolik elektřiny čerpadlo spotřebuje pro výrobu daného množství tepla. Čím vyšší je hodnota topného faktoru, tím efektivnější je tepelné čerpadlo.

 • COP = topný faktor vyjadřuje, poměr mezi okamžitým odebraným a dodaným výkonem. COP 4 znamená, že čerpadlo spotřebovává 1 kW (ze zásuvky) a dodává 4 kW. V běžném provozu tato hodnota kolísá podle aktuálních podmínek (teplota, odběr). 
 • SCOP = průměrný topný faktor je při výběru užitečnější, protože ukazuje zprůměrovanou hodnotu COP za celou topnou sezónu. Zatímco se COP měří v konkrétním okamžiku (podmínky se mohou lišit), SCOP shrnuje výslekdy účinnosti v různých teplotních podmínkách. 

Tepelné čerpadlo a zimní mrazy

Tepelná čerpadla si energii ze vzduchu (nebo vody či země) dokáží brát i v zimní sezóně. Teplota podzemní vody je po celý rok prakticky neměnná a teplo v půdě také zůstává konstantní i pokud "na povrchu" mrzne. Na první pohled se tedy může zdát, že problém se zdrojem tepla mohou mít pouze tepelná čerpadla typu vzduch. Pravdou je, že čerpadlo získává tepelnou energii i při mínusových teplotách vzduchu, a to až do -20 °C. 

 • Bivalentní bod

Pro zimní provoz jsou tepelná čerpadla vybavena takzvanou zimní regulací (používá se také u klimatizací s celoročním provozem). Přesto se může stát, že teplota venkovního vzduchu dosáhne hranice, kdy čerpadlo není schopné dodat požadovaný tepelný výkon. Taková teplota se označuje jako bod bivalence a čerpadla při jeho dosažení potřebují pomocný zdroj tepla. Součástí tepelných čerpadel REMKO jsou topné tyče, které mohou v případě nutnosti vodu dohřát (napájí se elektřinou). 

 • Efektivita zimního provozu čerpadla

Fakt, že tepelné čerpadlo si poradí i v silném mrazu a vytopí domácnost na požadovanou teplotu, nevylučuje častou a oblíbenou kombinaci s krbovými kamny. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo a využijete v zimě paralelní topení v krbu, zajistíte vyšší efektivitu vytápění. Tepelné čerpadlo nebude muset dodávat plný výkon a bude pracovat úsporněji. Plápolající oheň v krbu je navíc příjemným společníkem. 


Návratnost investice do tepelného čerpadlaúčinnost tepelného čerpadla

Ačkoliv lze spekulovat nad tím, že pořizovací cena tepelného čerpadla je v porovnání s jinými typy vytápění vyšší, je nutné vidět danou investici z dlouhodobého hlediska, které jasně ukazuje, že právě tepelné čerpadlo své konkurenty vždy porazí. Záleží samozřejmě na tom, do jakého domu je toto zařízení instalováno, ale v případě novostaveb se celkové pořizovací náklady vrátí během tří až pěti let. Návratnost ve starších objektech je návratnost počítána zhruba na dvojnásobek času, tedy okolo 6 a více let. Více informací jaká je návratnost investice do tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo s akumulací tepla do vody není určené pouze k vytápění. Lze ho použít i na ohřev teplé vody, který je stejně efektivní, jako samotné topení. REMKO tepelná čerpadla najdete v provedení s integrovaným zásobníkem teplé vody a lze k nim připojit i další akumulační nádrž. Integrovaný zásobník má řada WKF Compact a WKF Neo Compact.


Výstupní teplota tepelného čerpadla

Provoz tepelných čerpadel v domácnostech má své počátky již dávno za sebou. Tepelná čerpadla jsou dnes prověřeným a relativně snadno dostupným moderním zdrojem tepla. Proto se s nimi pojí i nové téma. Zákazníci nehledají informace o tom, zda si čerpadlo pořídit, ale jak jej provozovat co nejefektivněji. A právě této otázky se týká výstupní teplota (vody v radiátorech). 

 • Označení W35 a W55

Pod tímto označením se skrývají dvě teploty výstupní vody pro vytápění 35°C a 55°C. Pro tyto dvě hodnoty se udává také dvojí energetická účinnost tepelných čerpadel. Provoz s nižší výstupní teplotou je totiž většinou efektivnější (úspornější). Zjednodušeně řečeno, pokud je rozdíl mezi vstupní teplotou (vzduch/voda/země) a výstupní teplotou (voda v radiátorech) nižší, dokáže čerpadlo pracovat lépe. Proto při návrhu nového topného systému pravděpodobně dostanete doporučení pořídit si víceřadé a delší radiátory, do kterých pro potřebný tepelný výkon postačí nižší teplota vody


Proč zvolit tepelné čerpadlo REMKO?

 • Dílenské zpracování s kvalitou německého výrobce 
 • Odborný servis a originální  náhradní díly dostupné v České republice
 • Tepelné čerpadlo lze kombinovat i s jinými zdroji tepla
 • Během léta může čerpadlo fungovat na opačném principu jako efektivní klimatizace
 • Možnost vzdálené správy a nastavení
 • Čerpadla lze napojit na vlastní fotovoltaický zdroj energie

 

Zpět na výpis článků


Související články

Princip tepelného čerpadla

10. 4. 2023   Tepelná čerpadla prochází obdobím velmi silné poptávky. Důvodem jsou rostoucí náklady na energie, ekologické normy i nabídka dotací z...

Princip tepelného čerpadla

4 + 1 rada pro výběr tepelného čerpadla

17. 8. 2023   Tepelné čerpadlo snižuje náklady na energii a ve srovnání s konvenčními topnými systémy chrání životní prostředí, protože nevytváří energii...

4 + 1 rada pro výběr tepelného čerpadla