Odvlhčovače 1: Jak vybrat odvlhčovač do domácnosti a do sklepa

Pokud řešíte nadměrnou vzdušnou vlhkost, pravděpodobně narazíte na řešení v podobě odvlhčovače. Na trhu jsou dostupné modely odvlhčovačů pro domácnost i průmysl, profesionální vysoušeče zdiva a malé plastové pohlcovače vlhkosti. Který je ale vhodný pro vás? 

V tomto článku si ukážeme, jak odvlhčovač vybrat: 

  • podle velikosti místnosti 
  • podle teploty v místnosti 
  • podle práce s vyléváním kondenzátu
  • podle nárazového nebo trvalého provozu
  • podle záruk výrobce 


Jak vybrat odvlhčovač vzduchu podle velikosti místnosti

Velikost místnosti je při výběru důležitá proto, že odvlhčovač musí být schopný "přefiltrovat" objem vzduchu v celém prostoru, a to efektivně. Základním parametrem je proto vzduchový výkon odvlhčovače, který se udává v jednotkách m3/h

  • Správný odvlhčovač by měl mít takový vzduchový výkon, aby se jeho hodnota rovnala dvojnásobku až trojnásobku objemu místnosti. To znamená, že pokud máte například sklep s podlahovou plochou 4x3 m a výškou stropu 2,5 m, má místnost celkový objem 30 m(plocha x výška) a odvlhčovač pro tento sklep by měl poskytnout vzduchový výkon 60 až 90 m3/h. 

Jak vybrat odvlhčovač podle teploty v místnosti 

Teplota je při procesu odvlhčování vzduchu také velmi důležitá. Čím teplejší je vzduch, tím více vodní páry pojme. Voda se rychleji odpařuje v teplém prostředí a naopak ve studeném prostředí se drží spíše v kapalném skupenství. 

Podle teploty v místnosti volíme mezi dvěma typy odvlhčovačů s různým způsobem vysoušení vzduchu. 

  • Kondenzační odvlhčovače využívají prudkého ochlazení. Teplý a vlhký vzduch nasají a "proženou" ho kolem studené plochy, na které vodní pára zkondenzuje a steče do sběrné nádržky. Je to stejný princip, jako když se po sprchování v koupelně sráží voda na studených obkladačkách a stéká po nich dolů. 
  • Naopak adsorpční odvlhčovače pracují efektivně i ve velmi nízkých až mínusových teplotách, protože ve svém jádru mají hygroskopický materiál, který na sebe navazuje vodu ze vzduchu. Velmi zjednodušeně lze říci, že adsorpční modely fungují jako houba nebo hadr, kterým setřete vodu a on ji nasaje bez ohledu na okolní teplotu. 
  • Kondenzační odvlhčovače jsou efektivnější při pokojové teplotě, adsorpční se více hodí do nízkých teplot (např. ve sklepě). 


enlightenedRozdíly mezi adsorpčním odvlhčovačem a pohlcovačem vlhkosti

  • Pohlcovač vlhkosti je "schránka", do které umístíte například tabletu, která pohltí vzdušnou vlhkost a přitom se rozpustí. Voda během procesu skapává do nádržky. Efektivita je poměrně nízká, protože pohlcovač nedokáže cirkulovat vzduch v celé místnosti. 
  • Adsorbční odvlhčovače využívají vlastnosti materiálů s hygroskopickým efektem k vyvázání vodní páry ze vzduchu. Vlhkost se zachycuje pouze na povrchu materiálu, odkud je odváděná do sběrné nádržky. Adsorpční odvlhčovače také aktivně nasávají vzduch z místnosti s pomocí ventilátoru.

Jak vybrat odvlhčovač s ohledem na vylévání kondenzátu

Během vysoušení vzduchu vzniká kondenzát, což je v podstatě zkapalněná vodní pára. Odvlhčovače mají nádržku, kam se kondenzát sbírá. Když je nádržka plná odvlhčovač se obvykle vypne až do chvíle, kdy kondenzát vylijete. Čím je nádržka větší, tím déle můžete její vylévání odkládat, nemusí to ale být vždy jen výhoda. 

Negativa velkých nádrží kondenzátu: 

  • dlouho stojící voda zvyšuje riziko vzniku plísní 
  • 1 l zkondenzované vody váží zhruba 1 kg, větší nádržky jsou těžké 

Dobrým řešením jsou odvlhčovače s možností připojení hadičky pro odvod kondenzátu samospádem např. náš nejprodávanější domácí odvlhčovač REMKO ETF 320 Eco. Na jejich nádržku se napojí hadička, kterou kondenzát volně odtéká do níže umístěného odpadu.

Ještě pokročilějším řešením jsou odvlhčovače s čerpadlem kondenzátu, například poloprofesionální odvlhčovač REMKO ETF 360 Eco . Takové modely dokáží kondenzát z nádržky odvést do odpadu umístěného až o 5 m výše (např. do výlevky, která je nad úrovní vysoušeného sklepa). 

  


Odvlhčovače pro nárazové nebo trvalé vysoušení

Rozdíl mezi nárazovým a trvalým vysoušením hraje při volbě zařízení také velkou roli. Pro nárazové vysoušení (např. po povodni nebo během rekonstrukčních prací) se vám vyplatí pronájem výkonnějšího odvlhčovače s manuální obsluhou. Naopak v situaci, kdy potřebujete trvale odvlhčovat sklep, koupelnu nebo prádelnu hledejte spíše zařízení s adekvátním výkonem a plně automatickým provozem. 

  • Odvlhčovač pro nárazové vysoušení 

Nárazové vysoušení se obvykle pojí s nějakou konkrétní událostí. Například během rekonstrukce, kdy betonujete nové podlahy, štukujete či malujete, stoupne vzdušná vlhkost na vysoké hodnoty a vy potřebujete urychlit proces schnutí. V takovém případě je vhodné vybrat si výkonnější odvlhčovač (nad doporučení obvyklého vzduchového výkonu) a v ideálním případě jich zapojit i více najednou (pro jednotlivé místnosti). 

  • Odvlhčovač pro trvalý provoz 

Od zařízení, které má běžet trvale, potřebujete něco jiného. A to něco je automatický provoz, abyste se o něj nemuseli starat. K tomu, aby odvlhčovač mohl samostatně pracovat musí mít hygrostat, neboli spínač, který zapíná a vypíná odvlhčování podle toho, jaká je aktuální vzdušná vlhkost. Nejlepší je kombinace hygrostatu a průběžného odtoku kondenzátu buď samospádem nebo přes čerpadlo. Hygrostat a čerpadlo kondenzátu najdete u odvlhčovačů REMKO ETF 360 Eco. Automatický provoz s hygrostatem a odtokem kondenzátu samospádem má odvlhčovač REMKO ETF 320 Eco

 


Výběr odvlhčovače podle záruk výrobce 

Výběr značky zařízení často ovlivní recenze zákazníků nebo prostá reklama. Obojí však ukazuje pouze aktuální nákupní trend, protože mnoho modelů elektroniky se na trhu objeví na rok či dva a pak zmizí.

Pokud hledáte značku, které byste rádi věnovali svoji zákaznickou loajalitu, zvažte následující: 

  • Jak dlouho se výrobce věnuje vývoji vlastních zařízení - třeba odvlhčovačů? 
  • Má výrobce skutečný servis v České republice? 
  • Kde seženu origiální náhradní díly za pár let? Prodávají se alespoň dnes? 

A aby to bylo fér, tady jsou odpovědi za nás v Remku: 

  • Vlastní produkty vyvíjíme od roku 1976, proto u nás často najdete 5., 6. nebo 7. generaci výrobků.
  • V České republice má REMKO oficiální zastoupení a vlastní servis od roku 1996. 
  • Náhradní díly jsou k dostání minimálně po dobu 10 let od výroby. 

 

Zpět na výpis článků


 


Související články

Odvlhčovače 2: Optimální vlhkost v bytě

17. 10. 2023   Vzdušná vlhkost v domácnosti sice není příliš vidět, ale přesto má vliv na naše zdraví a celkovou pohodu. Přílišné sucho nebo naopak vlhko dokáže...

Odvlhčovače 2: Optimální vlhkost v bytě

Odvlhčovače 3: Jaké jsou typy odvlhčovačů pro domácnost

24. 10. 2023   Odvlhčovače vzduchu se stávají běžným domácím spotřebičem. Zvýšená vlhkost v bytě či domě se pojí s lépe těsnícimi okny nebo zateplením budov...

Odvlhčovače 3: Jaké jsou typy odvlhčovačů pro domácnost

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness

25. 10. 2023   Koupelna je místo, které si můžeme spojit s relaxací. Zejména po náročném dni málokdo odolá představě horké vany nebo dlouhé sprchy. V...

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness