Odvlhčovače 2: Optimální vlhkost v bytě

Vzdušná vlhkost v domácnosti sice není příliš vidět, ale přesto má vliv na naše zdraví a celkovou pohodu. Přílišné sucho nebo naopak vlhko dokáže pěkně potrápit. Zkuste si vzpomenout na vlhký těžký vzduch, když uprostřed léta prší při 35 °C nebo na vysušený ledový vzduch, který fouká z klimatizace. Ani jedno není příjemné a ani jedno nám neprospívá. Správná hodnota vzdušné vlhkosti je zkrátka podstatná. 


Jaká je správná vlhkost v bytě? 

V domácnosti bychom dlouhodobě měli udržovat vzdušnou vlhkost v rozmezí 45 až 60 %. Pro zimní měsíce je doporučeno mít vlhkost spíše vyšší a v letních měsících naopak. Výkyvy v hodnotě vzdušné vlhkosti jsou v pořádku, pokud na ně reagujeme. Proto většina z nás otevírá v koupelně okno a zapíná digestoř v kuchyni během vaření.

V rámci správné vzdušné vlhkosti byste určitě neměli pravidelně stírat vysráženou vodu na oknech. Za pozornost ale stojí i jemnější náznaky nesprávné hodnoty vlhka, například častá únava nebo zvýšená prašnost. 


enlightenedJak nás vlhkost vzduchu ovlivňuje?

  • kombinace vlhka a chladu snižuje pocitovou teplotu, je nám tedy více zima (pocit vlhkého studeného sklepa)
  • přílišné vlhko při vysoké teplotě působí ospalost a otupělost (pocit ve skleníku v botanické zahradě)
  • teplé sucho může být příjemné, ale v po delším čase působí na vysychání sliznice (pocit ve finské sauně) 
  • suchý chlad je příjemný jen v zimě, kdy na nás sálají sluneční paprsky, bez slunce vyvolává spíše kašel

Co způsobuje vlhkost v bytě? 

Na vzdušnou vlhkost působí mnoho faktorů. Patří mezi ně návyky spojené s větráním, počasí venku i stavební kostrukce domu. 

  • Pobyt doma = vlhký vzduch 

V domácnosti se zavřenými okny vzdušnou vlhkost sami zvyšujeme především ve chvíli, kdy vaříme, sprchujeme se, sušíme prádlo. Interiéry se spoustou květináčů nebo akváriem se často potýkají se zvýšenou vlhkostí, i když nikdo není doma, protože z obojího se průběžně odpařuje voda.

  • Přechodná období a vytrvalý déšť

Přechodná roční období (jaro a podzim) s sebou přináší časté a vytrvalé deště. V těchto obdobích můžete zodpovědně větrat, ale venkovní vzduch je zkrátka více nasycený vodní párou. 

  • Zdi jsou jako houba 

Cihla i beton mají úžasnou schopnost nasávat vlhkost jako houba a držet ji. V zateplených domech s plastovými okny se často setkáte s plísněmi a houbami. Pokud se totiž do zdiva dostane vlhkost z vnitřního nebo vnějšího prostředí (nedostatečné větrání, spodní voda atp.), nedokáže se přes tepelnou izolaci dostat ven. Proto kondenzuje v nejchladnějším místě interiéru, kde vytváří ideální prostředí pro růst plísní. 


Jak snížit vlhkost v bytě?

Pokud potřebujete snížit vlhkost v bytě máte dvě základní možnosti. První z nich je topení a následné větrání. Druhá spočívá ve vybavení domácnosti nebo konkrétní místnosti odvlhčovačem nebo pohlcovačem vlhkosti.

  • Větrání pomáhá vzdušnou vlhkost odstranit. Aby se mohla správně odvětrat, potřebujete nejprve místnost dobře vyhřát, a vodní pára pak s teplým vzduchem "zmizí" okny ven. Nejlepšího výsledku docílíte, pokud je možné udělat průvan nebo pustit v místnosti při větrání ventilátor.
  • Když větrání nestačí nebo potřebujete v domácnosti držet stálou teplotu (třeba kvůli malým dětem nebo starším osobám), pak se porozhlédněte po odvlhčovači nebo pohlcovači. 
  • Pohlcovače mají jen slabý efekt, ale pomohou s vysoušením malých prostor (úložné prostory, prostor nad kuchyňskou linkou). Jejich výhodou jsou malé rozměry a nízká váha (narozdíl od plnohodnotného odvlhčovače je lze postavit na polici ve spíži).

Jak zjistit, jestli potřebuji odvlhčovač? 

Odvlhčovač potřebujete ve chvíli, kdy máte trvalý problém s vlhkostí nebo víte, že mu bude třeba předcházet. Pokud se ve vaší domácnosti opakovaně objevují vlhké zdi, pak je pravděpodobné, že větrání nepostačí. Totéž platí v případě, kdy vás "vytopí" prasklá vodovodní trubka nebo havárie u souseda. 

A jaké jsou základní typy odvlhčovačů? 

  • Domácí odvlhčovače jsou častou volbou do bytů s malým dítětem, kde se hodně vaří a větrání se omezuje. Hodí se ale i pro sklepy, místnosti pro sušení prádla nebo zimní zahrady. 
  • Jiný typ je vhodný v případě koupelen, domácích wellness nebo bazénů, protože tam si zařízení musí poradit nejen s vlhkostí, ale také s agresivitou odpařovaného chlóru. Proto se vyrábí koupelnové odvlhčovače a bazénové odvlhčovače
  • Poslední kategorii odvlhčovačů představují vysoušeče zdiva neboli průmyslové odvlhčovače, které se používají třeba při odklízení následků povodní nebo na stavbách

 

Zpět na výpis článků


Související články

Odvlhčovače 1: Jak vybrat odvlhčovač do domácnosti a do sklepa

16. 10. 2023   Pokud řešíte nadměrnou vzdušnou vlhkost, pravděpodobně narazíte na řešení v podobě odvlhčovače. Na trhu jsou dostupné modely odvlhčovačů pro...

Odvlhčovače 1: Jak vybrat odvlhčovač do domácnosti a do sklepa

Odvlhčovače 3: Jaké jsou typy odvlhčovačů pro domácnost

24. 10. 2023   Odvlhčovače vzduchu se stávají běžným domácím spotřebičem. Zvýšená vlhkost v bytě či domě se pojí s lépe těsnícimi okny nebo zateplením budov...

Odvlhčovače 3: Jaké jsou typy odvlhčovačů pro domácnost

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness

25. 10. 2023   Koupelna je místo, které si můžeme spojit s relaxací. Zejména po náročném dni málokdo odolá představě horké vany nebo dlouhé sprchy. V...

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness