Odvlhčovače 3: Jaké jsou typy odvlhčovačů pro domácnost

Odvlhčovače vzduchu se stávají běžným domácím spotřebičem. Zvýšená vlhkost v bytě či domě se pojí s lépe těsnícimi okny nebo zateplením budov. To, jakou máme doma vzdušnou vlhkost, řešíme kvůli častější práci z domova nebo častějším respiračním onemocněním. Proto je dobré vědět, jak takový odvlhčovač funguje a podle čeho vybírat. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly mezi různými typy vysoušečů vzduchu.

Především se zaměříme na odvlhčovače

  • kondenzační
  • adsorpční

Princip kondenzačních odvlhčovačů 

Pojďme si nejprve připomenout, co je to ta kondenzace. Kondenzace v podstatě označuje přesný opak vypařování. Během vypařování se voda změní díky vyšší teplotě z kapalného skupenství na vodní páru (plynné skupenství). V rámci kondenzace se naopak vodní pára mění na vodu díky ochlazení. 

Kondenzační odvlhčovače odstraňují nadbytečnou vlhkost ze vzduchu tak, že nasají vlhký teplý vzduch a přívádí ho do kontaktu se studenou plochou na kondenzátoru, kde voda zkapalní a steče do sběrné kondenzační nádobky. 

Pokud byste si to chtěli představit, tak si vzpomeňte na kapky vody, které se sbírají na studených obkladačkách v koupelně potom, co jste se sprchovali horkou vodou (vytvořili jste vodní páru). Obkladačky "fungují" stejně jako kondenzátor v odvlhčovači. 


enlightenedKondenzace je opačný proces k odpařování. Vodní pára díky nízké teplotě přechází do kapalného skupenství - změní se na vodu.


Princip adsorpčních odvlhčovačů 

Co je to adsorpce? Adsorpce zjednodušeně znamená přilnutí na povrch. Například v adsorpčním odvlhčovači se vzdušná vlhkost naváže na povrch jádra vysoušeče, ve kterém je použitý takzvaný hygroskopický materiál (materiál, který zachytává vodu na svém povrchu). Jádro odvlhčovače se neustále regeneruje proudem teplého vzduchu a voda z něj stéká do kondenzační sběrné nádoby. 

Pokud bychom si chtěli princip adsorpčního odvlhčovače představit, tak je to podobné jako s "chytrými" elektrostatickými utěrkami prachu. Utěrky mají schopnost přitáhnout na svůj povrch prachové částečky (díky statické elektřině). Hygroskopický materiál přitahuje částice vody. 


enlightenedJaký je rozdíl mezi adsorpcí vs. absorpcí

Adsorpce znamená přilnutí na povrch (jako se prach lepí na antistatickou prachovku), zatímco absorpce znamená nasáknutí do struktury (jako houba, když nasaje vodu). 


Výběr odvlhčovače podle typu a účelu

Odvlhčovače pro domácnost mohou mít různý tvar, velikost i funkce. Při výběru si dobře promyslete, co všechno by měl odvlhčovač splňovat. Provoz v nízké teplotě nemusí znamenat, že si automaticky zvolíte adsorpční model, protože ty mají například vždy vyšší spotřebu energie. 


enlightenedPokud váháte s výběrem, napište nám na prodej@remko.cz


  • Odvlhčovač pro nevytápěné prostory

Z předchozích odstavců již víme, že pro pokojovou teplotu se hodí spíše kondenzační odvlhčovač a pro nízké teploty bude většinou lepší odvlhčovač adsorpční. Adsorpční odvlhčovače jsou konstrukčne jednodušší, ale také méně úsporné a mají menší odvlhčovací kapacitu. 

  • Odvlhčovač do sklepa 

U odvlhčovače do sklepa je důležité si uvědomit, jestli a jak často jste ochotní chodit vylévat nádržku s kondenzátem. Větší nádržka vám cestu do sklepa sice ušetří, ale bude těžká (1l = 1kg). Pohodlné řešení nabízí odvlhčovače s možností napojení na odpad. Pro sklepní prostory může být zajímavá i varianta adsorpčního odvlhčovače s ionizací vzduchu, která ničí nebezpečné částice ve vzduchu jako jsou spóry plísní. 

  • Odvlhčovač pro stavební práce 

Pokud v domácnosti řešíte rekonstrukci či stavební práce, včetně odklízení po haváriích, zvolte raději pronájem průmyslového odvlhčovače (případně i více kusů), kterému nebude vadit zvýšená prašnost nebo riziko nějakého toho ťukance. Profesionální odvlhčovač si samozřejmě můžete i zakoupit, pokud pro něj budete mít dlouhodobé využití. Tato zařízení mají robustní ocelové kryty a násobně vyšší vzduchový výkon oproti domácím modelům. Manipulace s nimi může být přes jejich váhu paradoxně snazší, protože mají madla a velká kolečka. 

  • Odvlhčovač pro koupelnu 

Koupelna nebo domácí wellness jsou prostory, kde se běžně zvýšená vlhkost objevuje. Zároveň většina z nás nechce mít v koupelně postavený odvlhčovač někde v koutě na zemi. Koupelnové odvlhčovače stejně jako bazénové odvlhčovače se proto navrhují k instalaci na stěnu a s odvodem kondenzátu do odpadu. Před nákupem si dobře promyslete, kam zařízení namontovat a pozvěte si raději i instalatéra. 

  • Odvlhčovač pro automatický provoz 

Aby mohl odvlhčovač pracovat automaticky, potřebuje mít takzvaný hygrostat. Hygrostat je spínač, který zařízení automaticky zapíná a vypíná tak, aby se udržela požadovaná hodnota vzdušné vlhkosti. Hygrostat má celá série domácích odvlhčovačů ETF. Druhým předpokladem automatického provozu je odvod kondenzátu z nádržky, kterou pak nemusíte vylévat. 

  • Odvlhčovač bez vylévání kondenzátu 

Vylévání kondenzátu můžete nahradit průběžným odtokem do odpadu. Kondenzát může odtékat přídavnou hadičkou a samospádem (pokud je odtok níže položený). Přídavnou hadičku lze připojit například na odvlhčovač ETF 320 Eco. Nebo lze kondenzát odčerpávat i přes převýšení (do výšky 5 m) a to v případě odvlhčovače s čerpadlem kondenzátu

  • Odvlhčovač podle velikosti prostoru 

Jedním z nejdůležitejších parametrů je výkon odvlhčovače, přesněji řečeno průtok vzduchu, který se běžně udává v m3/h. Optimální průtok vzduchu by měl odpovídat 2-3násobku objemu místnosti. 

  • Domácí odvhlčovač ASF100 je vhodný pro místnosti do 90 m3
  • Domácí odvhlčovač ETF320 Eco je vhodný pro místnosti do 110 m3
  • Domácí odvhlčovač ETF360 Eco je vhodný pro místnosti do 190 m3
  • Domácí odvhlčovač ETF460 Eco je vhodný pro místnosti do 180 m3

 

Zpět na výpis článků


Související články

Odvlhčovače 1: Jak vybrat odvlhčovač do domácnosti a do sklepa

16. 10. 2023   Pokud řešíte nadměrnou vzdušnou vlhkost, pravděpodobně narazíte na řešení v podobě odvlhčovače. Na trhu jsou dostupné modely odvlhčovačů pro...

Odvlhčovače 1: Jak vybrat odvlhčovač do domácnosti a do sklepa

Odvlhčovače 2: Optimální vlhkost v bytě

17. 10. 2023   Vzdušná vlhkost v domácnosti sice není příliš vidět, ale přesto má vliv na naše zdraví a celkovou pohodu. Přílišné sucho nebo naopak vlhko dokáže...

Odvlhčovače 2: Optimální vlhkost v bytě

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness

25. 10. 2023   Koupelna je místo, které si můžeme spojit s relaxací. Zejména po náročném dni málokdo odolá představě horké vany nebo dlouhé sprchy. V...

Odvlhčovače 4: Odvlhčovače do koupelny a pro domácí wellness